Aslı kullanılmak istenmeyen bir belgenin noter tarafından suretine aslı gibidir damgasının vurulması işlemine denmektedir. Belgenin aslı bu işlem için kesinlikle notere götürülmektedir. Tasdikli suret tasdik edilen fotokopinin aslı olduğunu hatta asıl belgenin noter tarafından görüldüğünü anlatmaktadır. Aslı gibidir damgası vurulan belgenin asıl belge ile bire bir aynı olduğunun ispatı olmaktadır.

Noter Hangi Belgelerin Tasdikli Suretini Onaylamaktadır?

Noterler kendilerine asıl olarak getirilen her belgenin tasdikini yapmakta yetkilidir. Aslı gibidir belgesinin yapılmasında tek geçerli mercii noterler olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanlar tarafından noterlere tasdik için götürülen evraklara aşağıdakiler örnek verilmektedir.

SON DAKİKA  Tapuda Parsel 1 Ne Demek?

-TC Kimlik Kartı

-Diploma, geçici mezuniyet belgesi ya da transkript

-Araç ruhsatları

-İmza ya da imza beyannamesi

-Vekaletnameler

– Bir kere alınması mümkün olan tekrar almakta sıkıntı yaşanılan belgeler. Yatırım teşvik belgesi, Dâhilde işleme belgesi hatta K belgelerinin noter tasdiki istenmektedir.

Noter Tasdikli Belge Ücreti 2022

Noter yaptığı her işlem için belirli bir ücret almaktadır. Bu ücretin büyük bir kısmı noter tarafından değerli kâğıt vergisi olarak devlete ödenmektedir. Kalan kısımdan katma değer vergisi ücreti yine ilgili devlet kalemine aktarılmaktadır. Noter kendi ücretini de arşivleme işçilik ve diğer giderler için kullanmaktadır. 2022 yılı için aslı gibidir ücretleri tek sayfa için 70 -90 Türk Lirası arasında değişmektedir. İki üçüncü sayfalar oldukça noter sisteminde ödenmesi gereken ücret orada anlaşılmaktadır.

SON DAKİKA  İmar Durumu Ada Ne Demek?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Piyasa Verileri ve Grafikleri: Anlık Altın Fiyatları ve Döviz Kurları

Altın, insanlık tarihi boyunca güvenli liman olarak görülmüş ve yatırımcılar arasında önemli…