1 parsel nedir? sorusu sıklıkla merak edilen kadastro sorularından biridir. Fakat parsel belli bir dönüm veya metrekarelik araziyi ifade etmemektedir. 3 metrekare arazi de bir parsel olabilir, aynı şekilde 10 m2 arazi de 1 parseli ifade edebilir. Başka bir deyişle, 1 parselin ölçü bazında net olarak tam karşılığı bulunmamaktadır. Aslında 1 dönüm 918,393 metrekareye denktir. Literatürde yer aldığı üzere bir dönüm, 30,3 metre en ve 30,31 metre boya sahip alanı temsil eder. Fakat yapılan hesaplamalarda herhangi bir problem çıkmaması adına 1945 yılında yürürlüğe giren bir yasa ile 1000 metrekare kabul edilmiştir.

Anlam olarak parsel, bir toprak parçasını tanımlar. Ancak gayrimenkul sektöründe sınırlanmış ve ayrılmış arazi parçasına parsel denilir. İmar Kanunu’ndaki 18’inci madde iktizasınca bu toprak parçasının sahibi bir kişi olabilir yahut birden fazla şahıs da olabilir. İki parsel çeşidi vardır. Bunlar kadastro parseli ile imar parseli şeklinde sıralanır. Kadastro parseli, kadastro adalarının içinde yer alan sahipliği tescil edilmiş parsellere verilen isimdir. Bu kadastro sürecinden sonra kadastro parseli ada sınırları içinde bulunmalıdır.

SON DAKİKA  Tapuda Depolu Dükkan Ne Demek?

Ada ve parsel arasındaki fark ise şudur ki; ada 4 tarafı çevrelenmiş bölge iken parsel ise parçalarına ayrılmış arazi bölümüdür. Birden çok parsel bir araya gelerek bütünü yani araziyi meydana getirir. Gayrimenkul sektöründe kamuya ait olan, yapay ve doğal sınırlarla çevrili parseller bütünü ‘ada’ olarak isimlendirilir. Basitçe tanımlamak gerekirse, imar planı üzerindeki parsel topluluğuna ada ismi verilir. İmar planlamada kullanılır, tapu bilgilerinin belirlenmesini kolaylaştırır. Böylelikle taşınmazla alâkalı kapsamlı bilgiye ulaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Hangi Emlak Sitesi Daha İyi?

Emlak web siteleri, hem alıcılar hem de satıcılar için değer kattıkları için…