Belirli durumlarda parseller ile ilgili işlemler ortaya çıkabilir. Bu işlem parselin parçalanmasıdır. Parçalanma sonrasında yani ifraz sonrasında cephe şartı olmayan kullanılamayacak durumda olan parsellere artık parsel denmektedir. Bu parseller ifraz sonrasında tanımlanmayabilir. Ancak encümen kararı ile tanımlama işlemi gerçekleştirilebilir. Artık parsel tanımlanması sonrasında parselin bulunduğu bölgedeki belediye, bu parsellere imar durumu vermemektedir.

İfraz Nedir?

Bütün olan bir parselin 2 veya daha fazla parçaya bölünerek imar planına uygun hale getirilmesine ifraz denmektedir. Artık parsel ise ifraz işlemi sonrasında meydana gelmektedir. İfraz sonrasında parçalanan parseller tanımlanır. Ancak artık parsel oluştuğunda bu parseller tanımlanmaz. Bunun için encümen kararı gerekmektedir.

SON DAKİKA  Dask Yenileme Numarası Ne Demek?

İfraz İşlemi Aşamaları Nelerdir?

Bir parselim ifraz olabilmesi için bazı şartları karşılaması gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığında ancak parsele ifraz işlemi gerçekleştirilir. Bu şartlardan bir veya bir kaçı sağlanmadığında ifraz işlemi gerçekleştirilemez. Bu nedenle ifraz için şartları yerine getirmek gerekir. Öncelikli olarak ifraz işlemi için parsel sahibinin parselimi ifraz ettirmek istiyorum demesi gerekir. Yani ifraz talebinde bulunması gerekir. Bundan sonraki aşama harita mühendislik bürosuna aittir. Yani büro talep üzerine folyö hazırlığı yapmaktadır.Parsel sahibi talebi ve folyö hazırlığı sonrasında ise encümen kararı gerekir. Parselin bulunmuş olduğu konumun ilgili belediyesine bağlı encümen işlem ile ilgili karar vermesi gerekir. Bu kararın ardından kadastro birimi parseli inceleyerek kontrol etmektedir. Kontrolün ardından bir rapor oluşturulur ve daha sonra Tapu Müdürlüğü tescilli olarak işlemi sonlandırmaktadır.

SON DAKİKA  Bila Faiz İpotek Ne Demek?
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

İmar Yoluna Cephe Ne Demek?

Yeni bir arsa almak isteyen birçok kişi İmar Yoluna Cephe Ne Demek?…