Armudu iskân soydaşımız olan Azerilerin Ruslara yapmış oldukları enteresan bir benzetmedir. Rusların geçmişinde yer alan şato kültürünü şeklinden dolayı rencide etmek için kullanılmaktadır. Kremlin sarayına da armudu iskân denmektedir. Diğer bir deyişle de Rusların armut olduğunu yaşadıkları alanın da armut yerleşkesi olduğunu anlatmaktadır.

Ruslardaki Armudu İskân ya da Şato Kültürü

Rusların devlet başkanlığı binası olarak kullanılan Kremlin sarayı bu kültürün en bariz örneği sayılmaktadır. Tarihi yüzlerce olaya şahitlik eden bu saray 1487 yılında yapılmaya başlanmıştır. İlk başlarda İtalyan mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Ayni dönemde üç farklı saray hatta Aziz Vasil Katedrali de yapılmıştır.

SON DAKİKA  Kurumsal Kiracılı Dükkan Ne Demek?

Kremlinin en karakteristik yapısı 1505 yılında yapılmaya başlanmıştır. Büyük ovan can kulesi adındaki bu yapı 1600 de tamamlanmıştır. 1838, 1932 son olarak da 1961 de çeşitli revizeler ya da eklentiler yapılmıştır. Yaşadığımız günde Rusya’nın simgesi haline gelmiştir.

Bu Saraya Neden Armudu İskân Denmektedir?

Rus mimarisine damga vurmuş yapıların üzerinde mutlaka armut şeklinde bir yapı eklenmiştir. Beyaz saray bugün Rusya’nın tüm dünya tarafından değer gören en önemli yapısı sayılmaktadır. Azeri soydaşlarımız Ruslara armudu iskân diyerek beyaz sarayın armut şeklinde olduğunu belirtmek istemişlerdir. Bunun yanı sıra tarihinde şato olarak şekli armuda benzeyen yapıların çokluğunu da yüzlerine vurmaktadır. Ayı lakabıyla anılan Ruslara armudu iskân denilerek bu lakapları da hatırlatılmaktadır.

SON DAKİKA  Nitelikli Gayrimenkul Ne Demek?
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir