Günümüzde pek çok insan kırsalda yaşamaktansa kalabalık şehirlerde yaşamayı tercih ediyor. Tabi böyle bir durumda apartman dairelerine yerleşmek kaçınılmaz oluyor. Müstakil evlerden daha küçük olan daireler, uygun şekilde döşendiği takdirde harika yaşam alanları olabilir. Küçük bir evde yaşıyorsanız doğru yere geldiniz. Oturma odanızı geniş ve ferah hissettirecek mobilya düzenlerini araştırdık ve bir araya getirdik. Küçük salonlar için mobilya tasarımları ve dekorasyon fikirlerini sizler için derledik.

 

1-İki Odak Noktası Olan Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Bu düzenleme 2 odak noktası olan salonlar için idealdir. Odak noktası derken, televizyonları, şömineleri, pencereleri veya diğer ilginç nesneleri kastediyoruz. Bu düzenleme ile odak noktalarına herkes erişebilir. Salonunuzu bu şekilde düzenlemek istiyorsanız öncelikle büyük eşyaları yerleştirerek başlayabilirsiniz.

SON DAKİKA  Sedef Boyanın Üstüne Boya Yapılır Mı?

 

2-Sohbet Etmeyi Sevenler İçin Dekorasyon Fikirleri

Oturma odasında uzun sohbetler yapmaktan hoşlanıyorsanız bu düzen tam size göredir. Salondaki herkesin birbirine ulaşmasını sağlayan bu mobilya düzeni kare salonlar için de idealdir.

 

3-Dengeli Bir Yaşam Alanı Tasarımı İçin Dekorasyon Fikirleri

En yaygın oturma odası düzenlerinden birine geçelim. Odak noktasını herkes için erişilebilir kılan bu düzen, sohbet etmenin yanı sıra TV izlemek isteyenler için idealdir. Dikkat etmeniz gereken tek şey, nesnelerin odak noktasına paralel konumlandırılmasıdır.

 

4-Sehpa Kullanmayı Sevenler İçin Dekorasyon Fikirleri

Büyük gruplar için küçük bir salon için engel değildir. Sehpalı evler için ideal olan bu oturma odası düzeni, misafirlerinizi dilediğiniz gibi ağırlamanızı sağlar. Ayrıca oldukça uygundur.

SON DAKİKA  Yola Cephesi Olan Tarlaya Ev Yapılır Mı?

 

5-Açık Düzeni Tercih Edenler İçin Dekorasyon Fikirleri

Oturma odanız mutfak veya başka bir oda ile birleşiyorsa bu mobilya aranjmanı size uygun. Böyle bir düzenleme ile hem oturma alanınızı ayırabilir hem de sıcacık bir köşe oluşturabilirsiniz. Ayrıca sehpa kullanarak oturma odanıza derinlik katabilirsiniz. Küçük oturma odasını büyük göstermek adına açık düzen oluşturmak iyi bir fikirdir.

 

6-Televizyon İzlemeyi Sevenler İçin Dekorasyon Fikirleri

Film ve dizi severleri buraya alalım. Oturma odanızda TV kullanmakla ilgileniyorsanız, uygun mobilyalar ayarlamanız gerekir. Aksi halde herkes dizi izleyemez ve sinema geceleri aksayabilir. Böyle bir düzende dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır. Öncelikle tüm koltukların TV’ye baktığından emin olmanız gerekir. İkincisi, TV’yi pencere önüne koymaktan kaçınmalısınız. Mümkünse TV’yi pencerelerin olduğu duvara yerleştirmelisiniz. Bu sayede olası ışık ve yansıma problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

 

7-Köşe Koltuk Tercih Edenler İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük salonlar için en çok tercih edilen mobilya düzenlerinden biri ile devam ediyoruz. Küçük bir oturma odanız varsa köşe kanepe ve sehpa alarak sıcacık bir ortam oluşturabilirsiniz. Bu şekilde, büyük grupları barındırmak artık sorun değil!

SON DAKİKA  Duvar Kağıdı Üzerine Boya Nasıl Yapılır?

 

8-Şömineli Evler İçin Dekorasyon Fikirleri

Şömineli bir oturma odanız varsa TV düzeninde önerdiğimiz mobilya düzenlemesini kullanabilirsiniz.  Başka bir deyişle şömine erişilebilir ve herkes tarafından görülebilir olmalıdır. Hem şömine hem de TV kullanmak istiyorsanız TV’nizi şöminenin üstüne yerleştirebilirsiniz. Böylece hem televizyon hem de şömine herkes tarafından görülebilir.

 

9-Büyük Orta Sehpa Kullananlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Burada odak noktamız sehpadır. Orta sehpayı oturma odasının ortasına yerleştirdikten sonra orta sehpa etrafında mobilyalarınızı konumlandırabilirsiniz. Daha geniş bir oturma odanız varsa iki küçük sehpa da işinizi görecektir.

 

10-Farkı Arayanlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Kare bir oturma odasına sahip olan ve klasik kat planlarından bıkan herkes, köşegen mobilyalı kat planlarına bir şans verebilir. Estetik açıdan dengeli, sade ve ferah bu yerleşim, oturma odanıza yepyeni bir hava katacak. Tek yapmanız gereken tüm mobilyalarınızın açısını 45 derece değiştirmek.

Küçük salonlarda en sık yapılan hatalardan biri de tüm mobilyaları duvara yaslamaktır. “Merkezi açık tut, geniş görün” mantığıyla oluşturulan bu yerleşim, aslında mekanın çok daha dar ve küçük görünmesini sağlıyor. Bunun yerine eşyaların arkasına farklı objeler yerleştirerek küçük oturma odaları için farklı dekorasyonlar oluşturabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Fırın Boya Üzerine Boya Yapılır Mı?

Fırın boya son zamanlarda kullanımı gittikçe artan bir boya olarak karşımıza çıkmaktadır.…