Son günlerde merkezi otorite tarla, bağ, bahçe, ova ya da platolara ayrı bir önem vermektedir. Bu alanları sürekli olarak denetlemekle çıkardığı kanunlarla üzerinde oynamasını izne bağlamaktadır. Yola Cephesi olan tarlalar ev yapmak kanunen mümkün olmaktadır. Bununla birlikte uyulması gereken kurallar devlet tarafından belirlenmektedir.

Yola Cephesi Olan Tarlaya Ev Yapılırken Neler Önem Arz Etmektedir?

Bu tarlalara ev yapabilmek için bu alanın en az 5 dönüm olması gerekmektedir. Burada gözden kaçmaması gereken en temel husus ölçü olarak karşımıza çıkmaktadır. Önceden beş dönümün altında olan yerlere prefabrik ya da bungalov izni verilirken şimdi verilmemektedir. Tarlalara yapılan evler tarlanın alanının yüzde besini aşamamaktadır. Bu ölçüm 250 metrekare ile sınırlamaktadır. Yapılan evlerin yüksekliği 2 kat ya da 6.50 metre olmaktadır. Yola Cephesi olan tarlaların parsel sınırına 5 metre yoldan ise 10 metre olması gerekmektedir. Bu tarlaların sit alanı olarak ilan edilen yerde olup olmadığının tespiti önem arz etmektedir. İnşaata başlanmazdan önce bağlı olunan belediyeye mutlaka başvurmak gerekmektedir.

SON DAKİKA  Makinalı Alçı Sıva Nasıl Yapılır?

Yola Cephesi Olan Tarlaya Ev Yapılırken Ruhsat Alınmakta Mıdır?

Bu alanlara ev yapmak için ruhsat almak gerekmemektedir. Belediyeye bilgi vermek uygun olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en temel husus tarlanın imar durumu olarak bilinmektedir. Ruhsata gerek olmayan bu alanların her hangi bir sınırlamaya konu olup olmadığının araştırılması önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Küçük Oturma Odalarını Kurtaran 10 Dekorasyon Fikri Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Günümüzde pek çok insan kırsalda yaşamaktansa kalabalık şehirlerde yaşamayı tercih ediyor. Tabi…