Araba boyama alanında kullanılan bir tabir olarak hayatımıza yerleşmiştir. Arabada tavan dışında kalan tüm yerlere hatta tampona dahi kordon altı denmektedir.  Bazen bu kavram karşımıza etek altı ya da bel altı boya olarak da çıkabilmektedir. Bu boyanın en önemli olduğu yer ikinci el araç piyasaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı yerlerde sadece kaputun boyalı olması durumunda da bu deyim kullanılmaktadır.

Kordon Altı Boyalı Olan Araçlar Alınır mı?

Bu boya yapıldığı zaman aracın değeri düşmektedir. Aracın tavan dışında kalan tüm kısımlarının boyalı olması bazı şüpheler doğurmaktadır. Aracın kaza yaptığı ya da taksi çıkması olduğu fikrini akla getirmektedir. Arabayı uzun süreli alıp kullanacak kişiler açısından sorun teşkil etmemektedir.

SON DAKİKA  Alçı Tavan Lamba Göbeği Nasıl Yapıştırılır?

Arabayı al sat üzerinden değerlendiren kişiler için ne yazık ki büyük bir sorun oluşturmaktadır. Bazen de arabanın rengini beğenmeyen kişiler tarafından komple boyama işlemi yapılmaktadır. Kazalı araç ile keyfi boyama işlemini birbirinden ayırmak gerekmektedir.

Kordon Altı Boya Nasıl Anlaşılır?

Bu boya türünü öncelikle boya ustalarına göstermek gerekmektedir. Boyacılar aracın kordon altı boyalı olduğunu söylerlerse kuşku artmaktadır. Bu durumda ekspertiz ya da tramer kayıtları incelenmektedir.

Boyalı araç galericiler tarafından sorun olarak nitelendirilmiştir. Kaputun boyalı olması durumunda o arabanın kaza yapmış olma ihtimali yükselmektedir. Gerçek anlamda olayın boyutlarını incelemek gerekmektedir. Aksi takdirde ne yazık ki ağır bir kaza geçirmiş arabaya sahip olunacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Dekorasyon Firması Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Doğru Bilinen Yanlışlar

Günümüzde uzun çalışmaları saatleri ve bitmek tükenmek bilmeyen mesailer ile beraber çoğu…