Sedef boya içinde taşıdığı kimyevi maddeler nedeniyle oldukça parlak bir boya türüdür. Yapımı zahmetli hatta ekstra maliyetli bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde ne yazık ki insanlar sedef boyayı bir hevesle yaptırmaktadır. Bir kaç sene sonra duvardaki boyayı değiştirmek istemektedir. Bu boya direkt olarak başka bir boyaya dönüştürülmemektedir. Öncesinde bazı işlemler yapılması gerekmektedir.

Sedef Boyanın Üstüne Boya Yapma Süreci

Sedef boya kapanması kolay olan bir boya değildir. Bazı boya türlerinin aksine alçıyı da direkt olarak tutmamaktadır. Öncesinde kesinlikle bazı işlemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu süreç şöyle ilerlemektedir.

  • Öncelikle duvarda önceden oluşan bir delik kırık çatlak varsa onarılmaktadır.
  • Daha sonra bir kat astar uygulaması yapılmaktadır.
  • Bu işlemlerden sonra ise en iki kat alçı sürülmesi gerekmektedir.
  • Alçı uygulaması dışında macun uygulanması da mümkün olmaktadır.
  • Alçıdan sonra ise duvar hangi boya ile boyanmak isteniyorsa boyama işlemine başlanmaktadır.
SON DAKİKA  Alçıpan Profili Nasıl Montaj Yapılır?

Sedef Boya Dönüşümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok boya ustası Sedef boya konusunda yetersiz bilgiye sahiptir. Az da olsa ne yazık ki kötü niyetli olanlara da rastlanmaktadır. Sedef boyayı sadece zımpara ile dönüştürme vaadi gerçeği yansıtmamaktadır. Bu işlem süreci felaketle sonuçlandırmaktadır. Masraf ne yazık ki iki katına çıkmaktadır. Zaman kaybı da işin cabası olarak bilinmektedir. Dönüşüm yapılmadan sedef boyanın üstüne boya yapmak isteyen usta ile yolların ayrılması önerilmektedir. Bu husus dikkatle takip edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir