Verimli çalışma ortamları yaratmak için iş yeri tasarımında renklerin etkisi önemlidir. İş yeri dekorasyonu yapılırken renk seçimi nasıl olmalıdır?

Renkler, giyimden çalışma ortamına kadar insan yaşamının her alanında önemlidir. Renklerin duygu ve düşünceler üzerinde büyük etkisi vardır. Bu nedenle verimli çalışma ortamları yaratmak için doğru rengi seçmek gerekir.

Renklerin insan ruhu üzerindeki etkisi uzun zamandır bilinmektedir. Dolayısıyla yeni bir iş yeri açmayı planlayan herkes, iş yeri tasarımında renklerin etkisini öğrenmek ister. Çalışma alanınız için bir renk seçmeden önce bu makaleyi okuduğunuzdan emin olun.

İşyerinde Hangi Renkler Kullanılmalı?

İşyerinde çalışanları ve müşterileri etkileyen birçok faktör vardır. Temiz ve ferah, doğal ışık alan bir çalışma ortamında çalışan kişilerin performansı, kapalı ve havasız bir yerde çalışan kişilerin performansı ile aynı değildir. Bu nedenle iş yerlerinin tasarımı hem sağlık hem de motivasyon açısından giderek önem kazanmaktadır.

SON DAKİKA  Fit Out Mimari Ne Demek?

Dış etkenler arasında en dikkat çekici unsurlardan biri de renktir. Renklerin iş yeri tasarımındaki etkisi yeni bir anlayışı beraberinde getirdi. Bu nedenle iş yerlerinde hangi renklerin kullanılması gerektiği sorusu son zamanlarda sıkça sorulmaktadır.

Geçmişte yönetici ofislerinin dekorasyonundan önce gelen bir dekorasyon fikri vardı. Ancak günümüzde bu anlayış kökten değişti. Günümüzde çalışma ortamlarının, tüm çalışanların sağlıklı ve üretken olabileceği şekilde tasarlanması beklenmektedir. İşte bu noktada iş yeri tasarımında renklerin etkisi önem kazanmaya başlar.

 

Renklerin İş Yeri Tasarımı Üzerindeki Etkisi Nedir?

Çalışma alanları kurulurken öncelikle çalışma alanının amacı belirlenmelidir. Bir hukuk firmasını, bir reklam ajansını, bir mimarlık ofisini böyle dekore etmek doğru olmaz. İş yeri tasarımında renklerin etkisi kullanılacaksa iş yerinin doğru tanımlanması ilk adım olmalıdır.

SON DAKİKA  Mimari Proje Leke Çalışması Nasıl Yapılır?

Ekip çalışmasının gerçekleştiği iş yerlerinde çalışanlar arasında uyum sağlayan renklerin kullanılması daha doğru olacaktır. Aynı şekilde kişisel çalışmalara ağırlık verilen iş yerlerinde de kişiye özel renkler kullanılmalıdır.

İş yeri tasarımında renklerin etkisini sizler için listeledik.

 

1-Yaratıcılık İçin Mavi

Mavi ve yeşilin insan psikolojisi üzerindeki rahatlatıcı etkisi göz önünde bulundurularak çalışanların pozitif ve yaratıcı olmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Mavi, işyerinde çalışan verimliliğini en çok artıran renk olarak kabul edilir. Sakin ve huzurlu mavinin çalışanların sağlığı üzerinde de olumlu etkisi vardır.

İş yeri tasarımında renklerin etkisini incelerken, mavi yeni fikirlerin kaynağıdır. Yaratıcı fikirlere ihtiyaç duyulan iş yerlerinde mavi rengin kullanılması etkili olacaktır. Mavinin yaratıcılık üzerindeki etkisini gösteren birçok araştırma var. Mavi, yeni bakış açılarının geliştirileceği iş yerleri için ideal renktir.

2. Otoritenin Rengi Lacivert

Otorite ve ciddiyetin ön planda olduğu birçok iş yeri vardır. Bu işyerlerinde çalışanlardan sıkı çalışma ve disiplin beklenmektedir. Bu nedenle, çalışanlar işi olabildiğince ciddiye almalıdır. Özellikle şirketlerde iş yeri tasarımı söz konusu olduğunda renklerin etkisi böyle olmalıdır.

SON DAKİKA  Duvar Kağıdı Üzerine Boya Nasıl Yapılır?

Disiplin ve otoritenin hakim olduğu resmi iş yerlerinde lacivert rengi kullanılabilir. Bu renk, çalışanlara her zaman otoritenin varlığını hissettirir.

3. Rekabetin ve Hırsın Rengi Siyah

Kişisel başarının ekip çalışmasından daha önemli olduğu iş yerlerinde, çalışanlar arasında rekabeti teşvik eden renkler tercih edilmektedir. Siyah, güç, tutku ve hırsla ilişkilendirilen bir renktir.  Rekabeti ve çalışan hırsını artıran en etkili renk siyahtır.  Ayrıca siyah ışık kompanzasyonu sağladığı için çalışan konsantrasyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

 

4. Stabilite ve Şeffaflığın Rengi Beyaz

İş yeri tasarımında rengin etkisi, farklı beklentileri karşılamaktır. İş yerinde, istikrar ve süreklilik en az çok çalışmak kadar önemlidir. Dürüstlük, inandırıcılık, şeffaflık ve istikrarın istendiği iş yerlerinde beyaz renk tercih edilmektedir.

Beyaz renk her ne kadar denge etkisi yaratsa da dekorasyonun tamamında kullanılmamalıdır. Çünkü çalışanların görsel algısında seçicilik olması için farklı renk seçenekleri gerekmektedir.

Renkler hem ev dekorasyonunda hem de iş yeri dekorasyonunda önemlidir. İç tasarım için doğru duvar rengini nasıl seçeceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Yerden Isıtma mı Az Yakar Petek mi?

Yerden ısıtma ve petekli kalorifer sistemleri, evlerde ve işyerlerinde ısıtma ihtiyacını karşılamak…

Fırın Boya Üzerine Boya Yapılır Mı?

Fırın boya son zamanlarda kullanımı gittikçe artan bir boya olarak karşımıza çıkmaktadır.…

Boya Yaparken Köşeler Nasıl Boyanır?

Köşeler ve kenarlar, evinizin iç kısmında boya hasarının en yaygın olduğu iki…