Mimari projelerde leke çalışması buble diyagramının daha da gelişmiş hali olarak bilinmektedir. Leke çalışması plan olarak bilinen çalışmalara göre ise ilkel kalmaktadır. Leke çalışması yapılmayan projeler başarısız olarak sonuçlanmaktadır. Bu çalışma AutoCAD tarzı programlarla ne yazık ki çizilmemektedir. Mimarın elinden karalama şeklinde yapılması önerilmektedir. Bu çalışmalar eskiz olarak da adlandırılmaktadır. Eskiz çalışmaları temel tasarımın ilk aşamasıdır.

Leke Çalışması Süreci

Leke çalışması süreci mimari proje çizimlerinin bir aşaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Analiz kısmının ikinci basamağı olarak bilinmektedir. Eskiz adı verilen usulle ya da kara kalemle çizilmesi gerekmektedir. Bilgisayardan leke çalışması yapılmaz. Mimarın el ile çizmesi gerekmektedir. Leke sadece plan için değil tüm proje için önem arz etmektedir. Binanın tüm dış bağlantıları da bu çalışma ile çizilmektedir. Vaziyet planı bu çalışmadan sonra hayata geçirilecektir. Dolayısıyla bu çizimler gerçekçi olmaz zorundadır.

SON DAKİKA  Salonunuzu Dekore Etmek İçin İpuçları Burada!

Leke Çalışması Özellikleri Nelerdir?

Leke çalışması kendine özgü bazı özellikler taşımaktadır. Mimari projelerde hayati önem taşıyan leke çalışmasının başlıca özellikleri şunlardır.

  • Bilgisayarda ya da her hangi bir programda çizilmemektedir. Mimarın kendi eli ile çizmesi önem arz etmektedir.
  • Kara kalem şeklinde çizilmesi gerekmektedir.
  • Tüm projeyi etkileme niteliği taşıyan bu çalışma düzgünce çizilmelidir.
  • Buble diyagramına göre daha gelişmiş bir şekilde çizilmektedir.
  • Plan olarak bilinen çalışmalara göre ise daha basit kalmaktadır.
  • Dış bağlantıları ya da tüm dış bileşenleri göstermesi gerekmektedir.

Leke Çalışması Kim Tarafından Yapılmaktadır?

Leke çalışması mimarlar tarafından yapılmaktadır. Bu çalışma mimarın işinde ne kadar iyi olup olmadığını anlamak için önemlidir. Eskiz şeklinde yapıldığı için mimarın yeteneklerini ortaya koymaktadır. Leke çalışması dış bağlantıları dahi göstermesi açısından değerlidir. Mimarın tasarımda ne kadar iyi olduğunu anlatmaktadır. Leke çalışması sadece mimaride değil aksine bir çok farklı alanda da kullanılmaktadır. Özellikle dizayn çalışması yapan ya da tasarımın alanına giren işlerde kullanıldığı bilinmektedir. Bu çalışma teknik resim olarak adlandırılan konunun ileri safhasında yer almaktadır. Halı fabrikalarında hatta giyim atölyelerinde bile leke çalışmalarına rastlamak mümkündür.

SON DAKİKA  Perlitli Sıva Alçısı Ne Demek?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Dere Yatağına Ev Yapılır Mı?

Dere yatağına ev yapılmamaktadır. Bu alanlara asla imar izni verilmemesi gerekmektedir. Dere…