Bir duvarı maskeleme bandıyla nasıl boyarsınız? Son zamanların en popüler dekorasyon trendlerinden biri de bant duvar resimleridir. Oldukça pratik ve kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz bant maskeleme teknikleri sayesinde evinizin havasını bir anda değiştirebilirsiniz. Yaşam alanlarınıza küçük ama etkili bir dokunuş katmak için bantla duvar boyama yöntemi dekorasyon stilinizi daha modern bir hale dönüştürebilir.

Bant duvar resmi için seçebileceğiniz farklı teknikler var. Dilediğiniz odanın duvarında uygulayabileceğiniz bu teknikler ile dekorasyonunuza renk katabilirsiniz.

 

Bantla Duvar Boyama Teknikleri

Maskeleme bandı ile duvarlarınızda birçok farklı stil ve desen oluşturabilirsiniz. Evinizin dekorasyonu ile uyum sağlayan renkleri tercih ederek daha modern bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

Maskeleme bandı ile duvar boyama bu teknikler arasında en kolay uygulamalardan biridir. Herkesin kolaylıkla yapabileceği bu yöntem için sadece istediğiniz renkleri ve maskeleme bandını seçebilirsiniz.  Duvarda istediğiniz şekli oluşturabilir, istediğiniz renklere boyayabilirsiniz. Ancak maskeleme bandı ile duvar resmi tekniğini kullanırken bazı noktalara dikkat etmekte fayda var.

SON DAKİKA  Deprem Az Hasarlı Ne Demek?

Duvarları boyamak için sadece özel olarak üretilmiş maskeleme bantları kullanmalısınız. Bu bantlar duvardaki boyayı çıkarmayan ve zarar vermeyen özel yapışkan malzemeden yapılmıştır. Maskeleme bandı kullanmaz ve duvara normal bant yapıştırırsanız, bandı uyguladığınız yerde boya soyulabilir.  Sağlıklı ve kaliteli bir boyama ve renklendirme işlemi oluşturmak için bunun için mutlaka duvar bantları kullanmalısınız.

Maskeleme tekniği ile duvar boyamak için öncelikle kafanızda bir şekil çizmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle geometrik şekiller duvar resmi için sıklıkla tercih edilmektedir. Boyama sonrası dekorasyonunuzla uyumlu olacak en uyumlu renkleri ve şekilleri seçmelisiniz.

 

Dekoratif Duvar Resmi Nasıl Yapılır?

Dekoratif duvar resmi için önce eskiz oluşturmanız gerekir. Bunun için internetten yapılan modellere bakabilirsiniz. Hazırladığınız çizimi bantla duvarınıza çizin. Kendi zevkinize ve ev dekorasyonunuza özel hazırladığınız çizime göre, uygun renkleri de hazırlayabilirsiniz. Profesyonel bir sonuç elde etmek istiyorsanız, bantları uygularken eğri olmamasına dikkat etmeniz önemlidir. Boyama işleminden sonra istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Bantları yapıştırırsanız eğriliği kolayca düzeltebilirsiniz. Bantlara rötuş yapmanız duvar boyasına kesinlikle zarar vermez.

SON DAKİKA  Büyük Ova Koruma Alanına Ev Yapılır Mı?

Maskeleme bantları, boyanın belirli bir noktaya dökülmesini önlemede de harika bir yardımcıdır.  İstediğiniz çizimde istediğiniz renkleri kullanabilirsiniz.

Duvarların nasıl boyanması gerektiğini aşağıda listeledik.

  • Duvarın boyanması ve boyanması tamamlandıktan sonra boyanın kurumasını beklemelisiniz.
  • Bantları boya kurumadan çıkarırsanız boya dağılabilir ve zarar görebilir.
  • Boyanın tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra bantları teker teker yavaşça çekerek yerinden çıkarın.

Duvarları yapışkan bantla boyamak için maskeleme bandının yanı sıra fırça, kumaş fırça veya desen fırçaları da kullanabilirsiniz. Duvar boyama yöntemleri, duvarlarda duvar kağıdı efekti oluşturmanıza olanak sağlar.

 

Renkli Duvar Resimleri İçin Öneriler

Renkli duvar resimleri ile evinizin dekorasyonunu daha görsel bir şekilde tamamlamanız mümkün.  Desen ve renk seçimi tamamen sizin zevkinize kalmış. Dilediğiniz şekli oluşturabilir, istediğiniz renkleri bir arada kullanabilirsiniz.

SON DAKİKA  Boş Alan Nasıl Değerlendirilir? Boş Alanlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Duvar resmi önerileri arasında en çok geometrik desenlerin kullanıldığı söylenebilir. Desenli duvar fırçalarını da kullanabilirsiniz. Desenli duvar fırçaları ile renklendirdiğiniz duvarlarınıza biraz daha romantik bir hava kazandırabilirsiniz.

Bant duvar resimleri, odadaki tüm duvarlara uygulamak yerine tek bir sütuna, köşeye veya duvara uygulanabilir. Sadece bir köşeye dikkat çekmek için uyguladığınız bu teknik sayesinde küçük alanların daha büyük görünmesini de sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir