Kapıcı tazminatını kimin ödeyeceği konusu, kira sözleşmesinde belirtilen şartlara göre değişmektedir. Genellikle, kapıcı tazminatı kiraya dahil edilmektedir. Kiracı tarafından ödenmektedir. Ancak bazı durumlarda, kapıcı tazminatı bina yönetimi tarafından ödenmektedir ve kiracıya yansıtılmamaktadır. Kiracının kapıcı tazminatını ödemesi gerektiği durumlarda, bu tutar kira bedeline eklenmektedir. Aylık kira ödemeleri sırasında tahsil edilmektedir.

Kapıcı Tazminatı Nedir?

Kapıcı tazminatı, apartman veya sitelerde görev yapan kapıcılara verilen bir ödemedir. Bu tazminat, kapıcının çalışma koşullarını iyileştirmek için sağlanan bir sosyal hak olarak kabul edilmektedir. Kapıcı tazminatı, genellikle apartman veya site yöneticisi tarafından ödenmektedir. Belirli bir periyot için belirlenmektedir. Kapıcılara sağlanan bu ödemenin amacı şöyle tarif edilmektedir. Onların işlerini daha iyi yapmalarına, yaşam standartlarının yükseltilmesine yardımcı olması düşünülmektedir. Ayrıca, kapıcı tazminatı, kapıcılara sağlanan bir sosyal hak olarak görülmektedir. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi için yapılan bir yatırım olarak kabul edilmektedir.

SON DAKİKA  Mimari Projede Mahal Listesi Ne Demek?

Kapıcı Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Tazminatın hesaplanması, apartman veya site yöneticisi tarafından belirlenir ve bu hesaplama genellikle belirli bir periyot için yapılır. Kapıcı tazminatının hesaplanmasında dikkate alınan faktörler şunlardır:

  1. Kapıcının çalışma saatleri: Kapıcının çalışma saatleri, kapıcı tazminatının hesaplanmasında en önemli faktördür. Kapıcının çalışma saatleri, apartman veya sitenin büyüklüğüne, nüfusuna ve ihtiyaçlarına göre belirlenir.
  2. Kapıcının çalışma koşulları: Kapıcının çalışma koşulları da kapıcı tazminatının hesaplanmasında dikkate alınan bir faktördür. Kapıcının çalışma koşulları, apartman veya site yöneticisi tarafından belirlenir ve kapıcının işini daha iyi yapabilmesi için gerekli olan ekipmanlar, malzemeler ve araçlar sağlanır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir