2B arazileri ülkemiz sınırları içerisinde bulunan ne yazık ki orman vasfını yitirmiş araziler olarak anılmaktadır. Bir daha orman olarak kullanılamayacak olan arazilerin genel adı olarak da bilinmektedir. Bu araziler adını 6831 sayılı kanunun 2 maddesinin b bendinden almaktadır. 2B arazileri sadece üzerinde yerleşik bulunduğu köylülere satılmaktadır. Köylüler bu arazileri ağaçlandırma da devlete yardım etmeyi vaat etmektedir. 2B arazilerine ev yapmak için gerekli olan bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren yöre köylüsü ancak bu alanlara ev yapmaktadır.

2B Arazilerine Prefabrik Ev Yapılır Mı?

Bu arazilere prefabrik ev yapmak en mantıklı tercih olarak karşımıza çıkmaktadır. Devlet tarafından koyulan kurallar bu arazilere prefabrik ev yapılmasını teşvik eder nitelikler taşımaktadır. Bu alanlara yapılan evler 2 katı ya da 6.50 metre yüksekliği aşamamaktadır. 250 metrekareden fazla bir alanı ne yazık ki kaplayamamaktadır. Tapu sahibi dışında kimsenin kullanmasına izin verilmemektedir. Bu şartlar göz önüne alındığında en mantıklı tercih prefabrik ev yapmaktır.

SON DAKİKA  Canlı Sıva Üzerine Boya Yapılır Mı?

2B Arazilerine Prefabrik Ev Yapmanın Avantajları Nelerdir?

2B arazilerine sahip olan köylüler ev sahibi olmak için ne yazık ki bir sürü farklı yol denemektedir. Son karar her zaman prefabrik ev olmaktadır. Yapım maliyetinin düşüklüğü nedeniyle prefabrik ev yapımı tercih edilmektedir. Bir kaç gün kadar kısa bir sürede yerine oturtulduğu için kullanılmaktadır. Beton evler gibi bakım maliyetleri ya da dekor masrafları olmamaktadır. Anahtar teslimi girip oturulmaktadır. Yapı ruhsatı denetim belgesi ya da benzeri gibi evraklar gerektirmemektedir. Tüm bu opsiyonlar yan yana koyulduğunda prefabrik evler avantajlı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir