Son zamanlarda sıklıkla duyulduğundan dolayı İmar Barışı Ne Demek? Sorusu birçok kişinin merak konusu haline geldi. İmar barışı aslında kelime olarak eş değer anlamı taşısa da imar barışının içeriği, kriterleri ve kapsamı değişken olabilmektedir. İmar barışı temel olarak çok fazla sayıdaki yapının imar ve iskan sorunlarına çözüm getirmek amacıyla yürürlüğe girmektedir. Bu sorunların çözümleri kapsamında da yapıların kayıt belgelerinin çıkarılması imar barışı olarak adlandırılmaktadır.

İmar Barışına Nasıl Başvuruda Bulunulur?

İmar barışına başvuru yapmak için e-Devlet kanalları kullanılmaktadır. Bu platform üzerinden yapılan başvurular ile beraber gerekli şartlara uygun olan yapıların ve konutların imar belgeleri hak sahipleri ile paylaşılmaktadır. İmar barışı sayesinde yasal olmayan yapılar içerisinde yaşayan kişiler yasal oturum haklarını da elde etmiş olmaktadır ancak yasal olmayan bu yapılar için de belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların sağlanması halinde kişiler e-Devlet üzerinden başvurularını yaparak imar belgelerini alabilirler.

SON DAKİKA  İskan Alınmamış Ne Demek?

İmar barışı kapsamında çeşitli yaşam alanları için değişen şartlar doğrultusunda başvurular yapılabilir. Aynı şekilde gerekli kriterleri sağlayan işyerleri de imar barışı kapsamında imar belgesi almaya hak kazanabilmektedir. İmar barışı ile imar belgesi almaya hak kazanmış yapılarda elektrik, su ve doğalgaz gibi gerekli olan altyapılar da yasal olarak kullanılabilir bunun yanında kat mülkiyeti geçişleri de tamamlanabilir. Birçok kişinin büyük bir heyecanla beklediği İmar Barışı Ne Demektir? Sorusunun cevabını sizler ile paylaştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Elektrik Arızasını Kiracı Mı Öder?

Bu sorumluluk kira sözleşmesine ve yürürlükteki kanunlara göre belirlenir. Kiracı, kira süresi…