Son günlerde popüler olan konuların başında prefabrik yapılar gelmektedir. En ufak bir arazisi olan kişiler dahi prefabrik hayallerini gerçeğe dönüştürmek için çaba sarf etmektedir. Prefabrik yapılar ile ilgili merak edilen birçok konu bulunmaktadır. Bu konuların başında gelen merak konusu hangi arazilere prefabrik yapıların yapılmasıyla ilgilidir. Özellikle hisse tapulu evlere prefabrik ev yapma konusu sürekli gündeme gelmektedir. Bu sorunun cevabı hisse sahiplerinin tümünün izni varsa evet olmaktadır.

Hisseli Tapuya Prefabrik Ev Yapmanın Şartları

Ülkemizde en çok kullanılan tapu yapısı hisseli tapu olarak anılan arazi ortaklıklarıdır. Genellikle miras yoluyla kuşaktan kuşağa aktarılmaktadır. Hisse sahipleri akraba oldukları için elzem durumlar dışında bölünemeye gerek görülmemektedir. Hisseli yapıya prefabrik ev yapmanın ilk şartı tüm hisse sahiplerinden olur almaktır. Bununla birlikte hisse tapulu arazilerde arazinin toplam yüz ölçümünün yüzde beşi bu yapıya konu olmaktadır. Hisseli tapuya konu alan arazinin bir cephesi mutlaka yola bakmak zorundadır.  Araziler üzerindeki yapı tasarrufu belediyeler tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle belediye ile görüşen kişiler daha fazla bilgi sahibi olmaktadır.

SON DAKİKA  Parsel Bazında Emsal Artışı Ne Demek?

Hisseli Tapuya Yapılan Ev Herkesin Mi Olur?

Hisseli arazilere prefabrik de olsa dikilen ev hisse isme geçmemişse bir takım sorunlar oluşturmaktadır. Hisse sahiplerinden birisi ne yazık ki prefabrik evin olduğu alanı sahiplenmektedir. Bu türlü sorunların önüne geçmek için en mantıklı yöntem bu alanlara kadastro çıkarmaktır. İleride oluşan bir anlaşmazlık prefabrik ev sahibinin ne yazık ki zorda kalmasına neden olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir