Bir binanın inşaatı bitirilmiş, hak sahipleri binada oturmaya başlamışsa tapu da durum kat irtifakıdır. Tapudaki bu durum kat irtifakından kat mülkiyetine dönmemişse o binaya iskân çıkmamış demektir. Özellikle yeni ev alacak kişiler bu olaya çok dikkat etmek zorundadır. Bir daire alınırken öncelikle belediyeye başvurularak iskânın ne durumda olduğu öğrenilmelidir. Mümkünse o ev alınmamalıdır. Birçok soruna gebe olan iskânsız ev çeşitli mağduriyetleri beraberinde getirmektedir.

İskanı Olmayan Evde Ne Gibi Sorunlar Yaşanmaktadır?

İskânın alınması demek evin doğmuş olması demektir. İskân evin doğum belgesi niteliği taşımaktadır. Eğer bu belge bulunmuyor ise ev kanunlar karşısında hala doğmamış sayılmaktadır. Yapı denetim belgesi olmayan evler yıkıma varan sorunlarla karşılaşmaktadır. İskânı olmayan evlere kredi çıkmamaktadır. Elektrik ve su abonelikleri şantiye geçtiğinden fatura tutarları yüksek olmaktadır. Müteahhit yapıyı plana uygun yapmamışsa o ev belediye ekiplerince yıkılmaktadır.

SON DAKİKA  Dükkan Tapulu Ev Ne Demek?

Şahsi İskân Belgesi; Kat Mülkiyeti

Kat mülkiyeti eve sahip olan kişilerin sınırlarını net şekilde çizen hak göstergesidir. Evin tüm niteliklerinin kanuna uyduğunu göstermektedir. Kat mülkiyeti belgesi eve sahip olunduğunu göstermektedir. Kat mülkiyeti olan yerler sahiplerine bazı avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajların en önemlisi evin satışa çıkarıldığında çok çabuk satılabilmesidir. Bir diğer avantaj kredi çekerken kolaylık sağlamaktadır. Evini kiraya vermek isteyen kişiler kısa sürede kiracı bulmaktadır. İskânı tamamlanmış olan ev belirli bir sürede kat irtifakına dönmezse belediye tarafından ceza uygulanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Gayrimenkul Broker Ne Demek?

Menkul ya da gayrimenkul sektörlerinde aracılık eden kişilere broker denmektedir. Brokerlerin en…

Gayrimenkul Kıymet Takdiri Ne Demek?

İcra takibine düşmüş borçlunun rehin edilen taşınır ya da taşınmaz mallarının kıymetlerin…