İmar Düzenlemesine Alınmıştır Ne Demek? Sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Düzenleme haritasının hazırlanmasının ardından düzenleme sınırı geçirilir. Düzenleme alanında kalan taşınmazlar belirlendikten sonra bu taşınmazların tapu kütüklerinde belirtilme yapılır. Bu beyan tapu sicillerinde İmar Düzenlenmesine Alınmıştır şeklinde belirtilmektedir. İmar Kanunu’nda 18. Maddede belirtildiği üzere arsa ve arazi düzenlemelerinin yapılabilmesi için temel şartlar bulunmaktır. Bu temel şartlardan en önemlisi ise ilgili uygulama alanının imar planının olması ve imar uygulaması yapılacak olan oların bir konuta tahsis edilmiş olmasıdır.

İmar planlarına göre parsellemeler yapılır. Bu parsellemeler belediyeler tarafından veya belediye yetki alanı dışında ise il idare kurulunun onaylanmasından sonra geçerli sayılmaktadır. Onaylanmanın ardından bu imar planları bir ay müddet ile ilgili idari birim tarafından askıya alınmaktadır. Bu sürede alışılageldik yöntemler ile de duyuruları yapılmaktadır. İmar düzenlemesine alınmış olan parsellere yapılan itirazlar ilgili mahkemeler tarafından onaylanarak iptal edildiğinde geri dönüşüm de yapılabilmektedir. Uygulama öncesindeki hukuki duruma dönülebilmesi için yani kök parsele yeniden gelinmesi için yapılan işlemlere de geri dönüşüm denilmektedir.

SON DAKİKA  Gayrimenkul Kıymet Takdiri Ne Demek?

İmar Düzenlemesine Alınmıştır Ne Demek? Sorusunu merak edenler genellikle imar düzenlemesinden sonra arsalarının ne kadar küçüleceğini de merak etmektedir. İmar uygulaması başladığında arsanın yaklaşık %40’ı kamuya verilmektedir. Bu oran göz önünde bulundurulduğunda 1000 metrekarelik bir alana sahip olan arsa imar düzenlemesinin ardından 600 metrekare olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Kat İrtifakı İskan Nasıl Alınır?

Kat irtifakı inşaat aşamasında alınır. Birçok insan bunu iskan ile karıştırsa da…

Kira Kontratı Kaç Yıl Süreyle Geçerlidir?

Kira sözleşmesinin süresi, tarafların anlaşmasıyla belirlenmektedir. Türk Borçlar Kanunu’na göre, kira sözleşmeleri…