Yeni bir arsa almak isteyen birçok kişi İmar Yoluna Cephe Ne Demek? Sorusunun yanıtını merak etmektedir. İmar yoluna cephe olan arsanın ilgili parsellerinin kadastral planda bir yol cephesinde bulunduğu anlamına gelmektedir. Her ne kadar adı kadar benzer göründüğü için kolay bir terim gibi gelse de bazı kritik noktaları da bulunmaktadır. İmar yoluna cephe olarak bilinen arsaların değerleri benzerlerine göre daha yüksek değerde olabilmektedir ancak bu değerin sebebi yakınında yol olduğundan dolayı hareketli ve ulaşıma yakın olmasından değildir. İmar yoluna cephe olan parseller için yapı ruhsatı almak diğerlerine göre daha müsait olduğundan dolayı daha kolaydır.

Arsanın parselinin hiçbir cephesinin yol kenarı olmadığı durumda o alanda herhangi bir yapılaşma için ruhsat alınması mümkün değildir. Yapılaşma için ruhsat alınabilmesi için yol planlamasının yapılmış olması veya mümkün ise yanında bulunan diğer parseller ile birleştirilmesi gerekmektedir. İmar yoluna cephesi bulunmayan yerlerde yapılaşma olması hem imar düzenini bozar hem de yol planlarını karıştırır. Bunun yanında hiçbir cephesi yola bakmayan yerlerde inşaat işlemlerini gerçekleştirmek pek de mümkün olmaz. Üzerinde yapılaşma gerçekleştirilmek istenen arsaların değerlendirilebilmesi için yol planları çizilebilir ancak yol planlarının onaylanması ve hayata geçirilebilmesi için de belediyeden veya bölgenin bağlı olduğu idari birimden onay alınması gerekmektedir. İmar Yoluna Cephe Ne Demek? Sorusunun cevabı yeni arsa almak isteyen kişiler için oldukça önemli detaylar içermektedir.

SON DAKİKA  Bozulan Musluğu Kiracı mı Öder?
5 comments
  1. Bu makalede imar yoluna cephe ne demek sorusunun cevabı oldukça açıklayıcı bir şekilde verilmiş. İnsanların bu terimi merak etmeleri gayet normal çünkü arsa alırken hangi konumda olduğu çok önemli bir faktör. İmar yoluna cephe olan bir arsaya sahip olmak, yapı ruhsatı almak için daha uygun bir seçenek olabilir. Ancak bu durumun sadece yolun yakınında olmakla ilgisi olmadığına dikkat çekilmiş. İnşaat işlemleri için yol planlarının onaylanması gerektiği belirtilmiş. Bu yazıyı okuyan birisi olarak, imar yoluna cephe kavramının arsa değeri ve yapı izni açısından önemli bir faktör olduğunu anladım.

  2. Bu bilgilendirici makaleyi okumak gerçekten faydalıydı, teşekkür ederim.

  3. İmar yoluna cephe olan arsalar değeri daha yüksektir çünkü yapı ruhsatı almak daha kolay oluyor.

  4. İmar Yoluna Cephe Ne Demek? makalesi oldukça açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. İnsanların yeni arsa alırken bu kavramı merak etmeleri gayet doğal çünkü bu detaylar önemlidir. Belediyeden alınması gereken izinler ve yol planlamaları hakkında bilgilendirici bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Gayrimenkul Kıymet Takdiri Ne Demek?

İcra takibine düşmüş borçlunun rehin edilen taşınır ya da taşınmaz mallarının kıymetlerin…