Başta sabit sermaye olmak üzere taşınmaz ya da taşınır mallar için devlete yüklenen giderlerdir. Bu giderler çok farklı şekillerde bütçeye eklenmektedir. Devlet elinde bulunan gayrimenkullerin gelişimini de bu sınıfa almaktadır. Bu alandaki en büyük gideri genellikle edimler kapsamaktadır. Devlerin hizmet vermek adına hissesine eklemek zorunda olduğu taşınmazlar bu gider grubundandır. Bu taşınmazların edimi, yıkımı hatta hafriyat temizliği gayrimenkul sermaye üretim gideridir. Yapılan tüm harcamalar sonucunda yapılan köprü, otoyol ya da benzeri yapılardan gelir elde edilmektedir.

Gayrimenkul Sermaye Üretim Giderleri Nelerdir?

Gayrimenkul sermaye giderlerinin geneli taşınmazların değer kazanması üzerine yapılmaktadır. Bu nedenle giderlerin büyük kısmı taşınmaz alımına harcanmaktadır. Diğer masraf kalemleri ise şunlardır.

  • Müşavirlik giderleri. Bu gider grubunun içinde daha ziyade beyin takımına ödenen ücretler yer almaktadır. Proje çizim giderleri, Kontrol giderleri hatta danışmanlık giderleri bu grupta yer almaktadır.
  • Müteahhitlik giderleri. Bu grupta genellikle müteahhitlere ödenmesi planlanan giderler yer almaktadır. Özellikle ihale sonucu yapılan işlerin giderleri bu grupta takip edilmektedir.
SON DAKİKA  Gayrimenkul İstimlak Etmek Ne Demek?

Gayrimenkul Sermaye Üretim Giderlerinin Özellikleri

Bu alanda yapılması düşünülen ya da yapılmakta olan giderlerin bazı özellikleri olmaktadır. Hatta bu özellikler bazen şart olarak anılmaktadır. Gayrimenkul sermaye üretim giderleri ilk olarak bütçede belirtilen asgari limitin üstünde olmalıdır. Diğer özellik ise kullanım ömürleri bir ya da daha fazla yıl olarak planlanmaktadır. Bu konuda aranan diğer özellik ise devlet bu yatırımı mutlaka fayda sağlamak için yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

İskan İlişiği Kesilmiştir Ne Demek?

İskân ilişiği kesilmesi demek inşaatı biten yapılarla SGK arasındaki bir durumu anlatmaktadır.…