Noter tapulu ev demek bir devrin değişeceği anlamına gelmektedir. 1.1.2023 itibariyle tapu dairelerinde oluşan yoğunluğu azaltmak adına noterlere tapu çıkarma yetkisinin verilmesiyle olacaktır. Şu an altyapısı hazırlanan sisteme göre noterler takbis sistemine erişim sağlayacaktır. Alıcı ya da satıcı için mani bulunmadığı takdirde noterden direkt işlem takbis sistemine kayıt edilecektir. Noterler tapu harcı hatta işlem ücreti de alacaktır. Satış süreci tamamlandığı andan itibaren oluşacak her türlü sorundan tapu dairesiyle sorumlu olacaktır. Bu işlem silsilesinin bütününe uyularak gerçekleştirilen ev satışları noter tapulu ev olarak anılacaktır.

Noter Tapulu Ev Ne İşe Yarar?

Yeni kanun yürürlüğe girdikten sonra noterden alınacak olan tapular tapu dairesinin tapusuyla aynı olacaktır. Tapu dairesinden alınan tapu ne işe yarıyor ise noterden alınan tapu da aynı işlevi görecektir. Şu gün noterden satışı yapılıp tapusu alınmayan işlemler sonuçlanmış sayılmamaktadır. O zaman noterden alınan tapu ile tapu dairesine gitmeden tüm işlemler bitmiş olacaktır.

SON DAKİKA  Parsel Bazında Emsal Artışı Ne Demek?

Noter Tapu Sistemi Nasıl İşleyecek?

Takbis sitemine erişebilecek olan noterler yaptıkları taşınmaz satışlarını anlık olarak sisteme geçmiş olacaktır. İşlem noterden alınan sayı hatta makbuz numarası takbise işlenecektir. Onay gerçekleştiği andan itibaren eş zamanlı olarak ülkemizde bu sisteme kayıtlı yerlerde güncelleme yapılacaktır. Böylece tapu dairelerinde günlerce sıra bekleme devri kapanacaktır. Kısaca noter tapu dairesi yerine geçecektir. Noterden tapu alma zorunluğu olmayacaktır. Dileyen vatandaşlar bu işlemi noterden gerçekleştirecektir. Dileyen ise yine tapu dairesine gidebilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir