Gayrimenkul sermaye iradı mükellefi olan kişiler için hazır beyan sistemi bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde ev sahipleri kiraları muhasebeci tutmadan bildirmektedir. Muhasebe ücreti vermeden kira beyannamesi vermek isteyenler bu sistemi kullanmaktadır. Bu sitemin içerisinde doldurulması gereken bilgiler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi gayrimenkul ilişkilendir olarak karşımıza çıkmaktadır. 3.3.1.3.3 koduyla anılmaktadır. Gelir vergisi kesinti bilgilerini istemektedir.

Gayrimenkul Kesinti Listesi

Kiraya verilen her mülk ev olmamaktadır. Bazen de dükkanlar kiraya verilmektedir. Kiraya verilen dükkanlardan alınan vergiler bankaya yatırılmak zorundadır. Dükkân kiralarından %20 kesinti yapılmaktadır. Bu kesinti mülkiyet sahibinin bilgileri ile birlikte vergi dairesine yatırılmaktadır. Stopaj beyannamesi olarak verilen bu beyanname ile kesintiler bilgilendirilmektedir. Sene sonunda gayrimenkul sermaye iradı hesabında peşin ödenen vergiler düşülmektedir. Bu gibi durumlarda genellikle mülkiyet sahibi adına vergi iadesi doğmaktadır. Beyannamede mülkiyet sahibinin adına yapılan kesintiler gayrimenkul ilişkilendir ile gruplanmaktadır.

SON DAKİKA  Parsel Bazında Emsal Artışı Ne Demek?

Gayrimenkul Kesintileri Neden Yapılmaktadır?

Devlet istisnalar dışında kalan her tutarı vergilendirme yoluna gitmektedir. Kira beyannamesi diğer beyannamelerden farklı bir özelliğe sahiptir. Senede bir kez verilmektedir. Kanun koyucu kiranın aylık tahsil edildiğini bilmektedir. Dolayısıyla her ay gelir vergisi kesintisi yapılmasını istemektedir. Bir yıl boyunca vergi tahsilini beklemek yerine aylık ya da 3 aylık tahsil etmektedir. Bu olay devletin parasını mükellefe emanet etmemesi olarak bilinmektedir. Bu kesintiler sene sonunda ödemesi gereken vergiden düşülmekte ya da iade edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir