İmar Planında C Ne Demek? Sorusu birçok farklı neden ile aranmaktadır. Çoğu zaman Ç ile karıştıran kişiler de bulunmaktadır. İmar planların Ç maddesi askeri alanları ifade etmektedir. Bunun yanında C maddesi bulunulan bölgenin mevzuatlarına ve yönetmeliklerine göre farklılık gösterebilmektedir ancak en bilinen ve kullanılan anlamı ile imar planında C, bahçe mesafesi veya çekme mesafesini belirtmektedir.

Belirli bir alanda konut veya ev gibi bir yapılaşmaya gidebileceğiniz izinler yani imar olsa bile bu alanda uygulayabileceğiniz planlar imar durumu tutanakları ile kesin ve katı bir şekilde belirlenmiştir. Bu kurallardan en çok dikkat edilenleri arasında bahçe mesafesi yer almaktadır. Bahçe mesafesi arsanın kenarlarından bırakılması gereken boşlukları ifade etmektedir. Genellikle arka ve ön bahçe olarak ayrılan alanlarda yapılaşma izinleri bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir ancak en çok kullanılan boşluk mesafesi 3 metre olarak bilinmektedir. Arsa üzerine yapılacak olan yapının sınırlarının belirlenmesi için arsaya ait imar durumunun dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

SON DAKİKA  Kısmi İskan Ne Demek?

Bir diğer önemli noktalardan biri ise binanın kaç kattan oluştuğudur. Binadaki kat sayısı da bırakılması gereken bahçe mesafesini etkilemektedir. Genellikle 4 kattan fazla olacak yapılar için dördüncü kattan sonraki her kata karşılık olarak yarım metre bahçe mesafesi bırakılması istenmektedir. İmar Planında C Ne Demek? Sorusunun cevabını arayanlar belirtilen mesafeler çoğunlukla uygulanan mesafelerdir ve imar planı yapılmadan imar durumu tutanağının kontrol edilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir