emlak8.com

Dask, Doğal Afetler Sigortaları Kurumu, zorunlu deprem sigortasını sağlamak ve yönetmek için kurulmuş bir kamu kuruluşudur. Dask poliçesi, sigorta şirketleri aracılığı ile yapılır ve herkesin ulaşabileceği düşük prim maliyetleri ile herkesin güvence altına alınmasını amaçlar. Dask, deprem ve depremden kaynaklanan yangın, heyelan, tsunami gibi risklere karşı maddi güvence sağlar ve konutun kısmi hasarlı ya da oturulamaz duruma gelmesi durumunda hayatın normale dönmesi amaçlanır. Dask, deprem sonucu oluşan hasarları kapsar ve bu hasarlar binanın yıkılması, temeller, duvarlar, merdivenler, asansörler, çatılar, bacalar gibi alanları kapsar.

Deprem Sigortasında Teminat Dışı Kalan Durumlar Nelerdir?

Deprem sigortası, belirli sınırlar içinde deprem nedeniyle yaşanacak maddi zararları karşılamaktadır. Ancak bazı durumlar bu teminatların dışındadır. Bunlar; enkazı kaldırmak için harcanan masraflar, ev ya da iş yerinin masrafları, taşınır mallara, eşyalara vs. gelen zararlar, bedeni hasarlar, yapılan işin durması, kira gelirinden mahrum kalınması, mali sorumluluk gibi dolaylı zararlar, kâr kaybı, manevi tazminat talepleri gibi durumları içerebilir. Bu tür durumlar için extra konut sigortası yaptırabilirsiniz.

SON DAKİKA  Gayrimenkul İlişkilendir Ne Demek?

Dask Muafiyeti Nedir?

Zorunlu deprem sigortası poliçelerinde, sigorta muafiyeti uygulanır. Bu muafiyet, poliçe bedelinin %2’sini aşmayan hasarlardan sigorta şirketinin muaf olduğunu ifade eder. Sigorta şirketi bu bedeli aşmamış zararları sigorta etmez ve sigortalı tarafından ödenir. Ancak, oluşan zarar muafiyet bedelini aştığında, sigorta şirketi muafiyet bedelini tazminattan düşerek ödeme yapar. Muafiyet uygulamasında, her 72 saatlik dönemde oluşan hasarlar bir hasar olarak kabul edilir. Eğer zorunlu deprem sigortası (DASK) hakkında ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız, emlak8.com uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Gayrimenkul İlişkilendir Ne Demek?

Gayrimenkul sermaye iradı mükellefi olan kişiler için hazır beyan sistemi bulunmaktadır. Bu…

İpotek Terkin İşlemleri Başlatılmıştır Ne Demek?

Son zamanlarda borcu için ipotek göstermek zorunda kalan milyonlarca kişi, ipotek terkin…

Bu Parsel Büyük Ova Koruma Alanındadır Ne Demek?

Vadiler ile yarılmamış, düz, geniş topraklar Ova olarak isimlendirilir. Yüksek rakımda ya…

İskan İlişiği Kesilmiştir Ne Demek?

İskân ilişiği kesilmesi demek inşaatı biten yapılarla SGK arasındaki bir durumu anlatmaktadır.…