Gayrimenkuller kira ya da satış yoluyla hak devri yapılan kullanım alanlarıdır. Tüm bu hak devri işlemlerinde mülk sahibinin muvaffaktı alınmaktadır. Genellikle bu muvafakat sözleşme olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sözleşme usullerine uygun olmadan mülkün işgal edilmesi suç unsuru oluşturmaktadır. Kurallara uymadan başkasının mülkünde hak iddia eden ya da kullanan kişiler işgalci olarak anılmaktadır. Bu kişiler kanunlar karşısında suçlu olarak muamele görmektedir.

Gayrimenkul İşgal Türleri Nasıl Oluşmaktadır?

Bazen sözleşme olmadan bazen de sözleşmeye uymadan işgal durumlarına rastlanmaktadır. Bu durumlar kısaca şöyle özetlenmektedir.

  • Boş bir mülkiyete mülk sahibinin izni ya da bilgisi olmadan yerleşme işgal suçunun konusuna girmektedir.
  • Sözleşmeli olarak kiralanan bir yerin kırılması, dökülmesi işgal konusu olarak tanımlanmaktadır.
  • Kiralanan ya da geçici fayda sağlanan mülkün mülk sahibine haber verilmeden suça karıştırılması işgaldir.
  • Özellikle evlerde evi kiralayan kişilerin oda arkadaşı alması yine kanunlar önünde işgale girmektedir.
SON DAKİKA  Köy Mücavir Alanına Ev Yapılır Mı?

Gayrimenkul İşgalinin Sonuçları Nelerdir?

Gayrimenkulü işgal ettiği düşünülen kişi genellikle ihtar çekilerek uyarılmaktadır. İşgal sona ermediği takdirde yapılan en basit yaptırım sözleşmenin feshi olmaktadır. Bununla birlikte mülk sahibinin zararının tazmin edilmesi de gerekmektedir. Burada işlem ne yazık ki bitmemektedir. Kamu suçu oluşturan durumlarda mahkeme süreci başlamaktadır. Bazen de mülk sahibi mahkemeye başvurarak suçu aşikar etmektedir. Bu şekilde oluşan durumlarda para cezası ya da hapis cezası verildiğine rastlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir