Gayrimenkuller bazen ipotek edilmektedir. Borç karşılığında teminat olarak gösterilmektedir. Borçlar ödenmediği takdirde gayrimenkullerin satılarak alacağın tahsil edildiği görülmektedir. Buradan hareketle gayrimenkul satışa arz şerhinin tesisi şöyle tanımlanmaktadır. Rehin altındaki borcun ödenmemesi nedeniyle gayrimenkulün satışa çıkarılmasına başlandığını gösteren şerhtir. Bu şerhin kayıtlara geçirilmesi için taşınmaz üzerinde kesinlikle ipotek olması gerekmektedir. Buradaki en temel amaç ipoteğin paraya çevrilerek borcun tahsil edilmesi olarak bilinmektedir. Aksi takdirde 50.000 Türk Liralık borç için daha yüksek değerli eve el konulmamaktadır.

Gayrimenkul Satışa Arz Şerhinin Tesis Amacı

Belli tutarda borç karşılığında ipotek altında olan taşınmazlar borç ödenmezse borcu karşılamak üzere bırakılmaktadır. Bu taşınmazların değer olarak borçtan eksik ya da fazla olduğu durumlar olmaktadır. İpotekli gayrimenkul borcun tamamını karşılar düzeyde ise taşınmaz satılmaktadır. Elde edilen paradan borç, icra masrafları hatta satış masrafları düşülmektedir. Arta kalan tutar mülk sahibinin hesabına eklenmektedir. Buradaki en temel amaç rehin bırakılan taşınmazın, mülk sahibinin borcunu paraya çevrilerek ödemesi olmaktadır.

SON DAKİKA  Apartman Giderlerini Kiracı mı Öder?

Şerhli Gayrimenkul Satılır Mı?

Üzerinde şerh bulunan gayrimenkullerin satımında bir sorun bulunmamaktadır. Bu taşınmazların tapusunda rehinli olduğuna dair ibare bulunmaktadır. Satış işlemi esnasında bu durumu alıcı bilmelidir. Aksi takdirde ileride doğan sorunlar daha büyük sorunlara kapı açmaktadır. Rehinli evi satın alan kişi ise ileride taşınmazını kaybetme ihtimali olduğunu değerlendirmek zorundadır. Tüm bu ihtimalleri göze alan kişiler arasında satış işlemi yapılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir