Parseli olan kişiler parsel sorgulaması yaptığında “Bu parsel pasife alınmıştır “ibaresi ile karşılamaktadır. Peki parsel sorgulamada bu taşınmaz pasife alınmıştır ne demek? Üzerine arsa, arazi, konut veya başka taşınmazı olanlar online olarak parsel sorgulama işlemi yapabilmektedir. Ancak bu sorgulama sırasında kimi tapu sahipleri bu taşınmaz pasife alınmıştır ibaresi ile karşılaşmaktadır. Bu ifade genel olarak kayıtlı tapularda karşımıza çıkmaktadır. Bu ibareyle karşılaşanlar parsel ile ilgili ifraz işlemi yapamamaktadır. Peki pasife alınmış taşınmaz nedir?

Bu Taşınmaz Pasife Alınmıştır İbaresi Nedir?

Taşınmazın pasif olarak görünmesi, aktif taşınmazın daha sonradan pasif hale gelmesini ifade etmektedir. Parselin bulunduğu bölgede yapılan güncellemeler neticesinde bazı parsellerde bu durum karşınıza çıkabilmektedir. Eğer sizde bu durumla karşılaşırsanız Tapu ve Kadastro Müdürlüğünden detaylı bilgi alabilirsiniz. Pasife alınmış parsel tapularında bazı işlemler yapılamaz hale gelmektedir. Eğer pasife alınmış parsel sahibi iseniz bu parsel üzerinde parçalama işlemi yapamazsınız. Yani parselinizin bir kısmını satışa koyamaz yada yeni bir tapu çıkaramazsınız. Tam tersine parça halinde olan tapuyu da birleştirme yapamazsınız. Bu işlemleri yapmanız için parseli aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

SON DAKİKA  Doğalgaz Abonelik Ücretini Kiracı Mı Öder?

Pasife Alınmış Parsel Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Pasife alınmış parsel sorgulaması ister Tapu ve Kadastro Müdürlüğüne giderek ister online olarak yapılabilmektedir. Online pasife alınmış parsel sorgulaması e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet üzerinden tapu bilgisi sekmesine girerek bu işlemi gerçekleştirilebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir