Köyler yerel idare hiyerarşisinde yer alan en küçük yapı birimleri olarak tarif edilmektedir. Köyler muhtarlar tarafından yönetilmektedir. Köylerin mücavir alanı ise köy sınırları içinde kalan, imar yönetmeliklerinde yetkili olarak belediye kontrolüne verilmiş alanlardır.  Bu alanlara da sınırlarla belirlenmektedir. İnsanların son günlerde ev sıkıntısı çektiği görülmektedir. Bu nedenle yeni ev yapmak için alanlar aramaktadır. Köy mücavir alanlarına ev yapılması bu nedenle merak konusu olmaktadır. Bu alanlara ilgili kanunun 17.maddesine göre ev yapılması mümkün kılınmaktadır.

Köy Mücavir Alanına Ev Yapılması Şartları

Köy mücavir alanına ev yapmak için gereken tüm şartlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenmektedir. Bu alanlara ev yapılması yapılan binaların arasına en az 10 metre mesafe koyma zorunluluğu bulunmaktadır. Yine yapılması planlanan binalar ruhsat ile birbirine bağlanamaz. Böyle alanlarda tapunun çıkması için kat irtifakı gerekmektedir.  Genellikle bu parseller yatay yapı iskanına uygun olarak kullanılmaktadır.

SON DAKİKA  İmar Durumu Ada Ne Demek?

Köy Mücavir Alanları Nasıl Belirlenir?

Köy mücavir alanlarının belirlenme yetkisi teamül olarak Çevre Bakanlığına bağlıdır. Bu bakanlık yetkisini gerekli durumlarda ilgili birimlere devretmektedir. Köy ihtiyar heyetleri ya da muhtarların başvurması ile alanlar mücavir alana ayrılmaktadır. Yine köyün tamamı olmasa da bir kısmının başvurması ile sınır olarak belirlenmektedir. Bu alanda diğer yetkililer muhtarlar ya da ilgili belediye başkanlıklarıdır. Bu alanlarım sınırları çizildikten sonra yetki ve mesuliyet belediye başkanlığına geçmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Binlik İmar Ne Demek?

İmar planı yaptıran bir çok kişi binlik imar terimi ile karşılaşmaktadır Peki…