Kira sözleşmesinin süresi, tarafların anlaşmasıyla belirlenmektedir. Türk Borçlar Kanunu’na göre, kira sözleşmeleri belirli veya belirsiz süreli olmaktadır. Belirli süreli kira sözleşmelerinde taraflar, sözleşmenin başlangıcında belirlenen süre boyunca sözleşmeyi yapmaktadır. Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde ise, sözleşme belirli bir süre için yapılmamaktadır. Sözleşmenin sonlandırılması için önceden belirlenmiş bir süreye ya da taraflardan birinin sözleşmeyi feshetmesine kadar sürmektedir.

Kira Sözleşmesi Nedir?

Kira sözleşmesi kısaca şöyle tarif edilmektedir. Bir mal veya gayrimenkulün kullanım hakkının belirli bir süre için karşılığında para ödeyerek kiracıya devredildiği bir sözleşmedir. Bu sözleşme, mal sahibi ile kiracı arasında yapılan bir anlaşmadır ve belirli şartları içermesi gerekmektedir.

SON DAKİKA  Apartman Ortak Giderlerini Kiracı Mı Öder? Doğru Bilinen Yanlışlar Neler?

Kira Sözleşmesi Neleri Kapsamaktadır?

  1. Tarafların kimlik bilgileri: Kira sözleşmesinde, kiracı ve kiraya verenin kimlik bilgileri belirtilmektedir.
  2. Kiralananın konumu ve özellikleri: Kira sözleşmesinde, kiralananın adresi, büyüklüğü, özellikleri kullanım amacı belirtilmektedir.
  3. Kiralama süresi ve bedeli: Kira sözleşmesinde, kiralama süresi ve kira bedeli belirtilmektedir. Kiralama bedeli, belirli aralıklarla ödenmektedir.
  4. Depozito ve diğer ödemeler: Kira sözleşmesinde, depozito gibi ek ödemelerin miktarı, iadesi ve kullanım şekli belirtilmektedir.

Kira Sözleşmesi İhtilafları Nasıl Çözülmektedir?

Günümüzde neredeyse tüm kira sözleşmelerinde ihtilaflar çıkmaktadır. Bu ihtilafların çözümü içim yeni kanunlarda arabulucular yetkili kılınmaktadır. Arabulan kişilerde sonuç alınmaması halinde ne yazık ki mahkemelere başvurulması gerekmektedir. Bu şekilde anlaşmazlıkların daha kısa sürede hatta tek seferde çözümlenmesi hedeflenmektedir.

SON DAKİKA  Apartman Giderlerini Kiracı mı Öder?
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir