Son zamanlarda borcu için ipotek göstermek zorunda kalan milyonlarca kişi, ipotek terkin işlemlerinin ne olduğunu sıklıkla sormaya başlamışlardır. Bu noktada ipotek terkin işlemleri, mutlaka resmi yollarla yapılması gerekli olan uygulamalardır.

İpotek terkin işlemleri, yalnızca ipoteğe karşılık gösterilen alacağın sona ermesinden sonra gerçekleştirilebilmektedir. Bu noktada teminatını ödemiş olan borçlu, alacaklı kişi veya kurumdan ipoteğin terkin ettirmesini isteyebilmektedir. Bu nedenle ipotek terkin işlemleri, kavram olarak ipoteğin alacağa karşılık gösterilen tapu üzerinden kaldırılması demektir. Bu noktada gerekli başvurular yapılarak durumun resmiyete dökülmesi halinde ipotek terkin işlemlerinin başlatıldığı haberi, her iki tarafa da sunulmaktadır.

İpotek Terkin İşlemlerinin Başlayabilmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

İpotek terkin işlemleri için mutlaka borçlu kişinin ipoteğe neden olan teminatı bitirmesi gerekmektedir. Bu sayede alacak durumu, borcu ödemeye devam eden hak sahibine geçmiş olacaktır. Bu noktada ipotek terkin işlemlerini başlatabilmek adına bazı resmi prosedürleri de takip etmek gerekmektedir.

SON DAKİKA  Kaç Çeşit Mimarlık Var?

İpotek terkin işlemlerini başlatabilmek için borcun alacaklı kişiye tamamen ödendiğine yönelik bir makbuz veya evrak hazırlanmalıdır. Bu noktada işlemlerin başlatılması ve resmi noktalara sunulması halinde herhangi bir sorun çıkmazsa 30 iş içerisinde ipotek terkini işlemi başarıyla tamamlanmış olur. Eğer iki tarafa da ipotek terkin işlemlerinin başlatıldığı bildiriliyorsa yapılan dilekçe teminlerinde herhangi bir sorun olmadığı ifade edilir. Ayrıca kısa süre içerisinde işlemlerin tamamlanmasına yönelik açıklamalar da taraflara iletilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir