Fileli alçı öncelikle sıva yapılması planlanan alanları düz hale getirmek için kullanılmaktadır. Bu yapı malzemesi alçıdan önce ya da sonra kullanılmaktadır. Bu malzeme sıva yapıldıktan sonra yukardan aşağıya doğru uygulanmaktadır. Sıvanın üzerine serilir ve mala yardımıyla alçının içerisinde kayboluncaya dek uygulama devam eder. Ustaların büyük bir kısmı önce fileyi tutacak kadar alçı sıvası yapmaktadır. Daha sonra fileyi serip ince bir kat sıva ile fileyi içerde bırakmaktadır. Bu yöntem en kaliteli file sıvama yöntemi olarak bilinmektedir.

Fileli Alçı Sıva Neden Yapılmaktadır?

Fileli alçı sıva günümüzde ısı yalıtımı olarak kullanılmaktadır. Kalın alçı tabakası içinde file hatta üzerinde mantolama yapılarak kullanılmaktadır. Mantolama üzerine de bir kat astar vurularak boyaya zemin hazırlanmaktadır. Boya vurulduğu zaman hem dümdüz bir zemine vurulduğu için kendini göstermekte hem de ömrü uzamaktadır. Bu şekilde yapılan uygulamalar ısı yalıtım sistemi olarak kullanıldığında ise müthiş verim alınmaktadır.

SON DAKİKA  Alçıpan Üzerine Alçı Sıva Yapılır Mı?

Fileli Alçı Sıva Maliyeti?

Fileli alçı sıva diğer sıva yöntemlerine göre bir miktar daha pahalı durumdadır. Yalnız bu olaya sadece birimsel anlamda fiyat yönünden bakmamak gerekmektedir. Yalıtım için de kullanılan bu malzeme yazın ya da kışın etkisini göstermektedir. Sıcak hatta soğuk havaları hapsederek verimli bir enerji tasarrufu sağlamaktadır. Böylece kısa bir sürede kendini amorti etmektedir. Yine bu şekilde yapılan boyanın ömrü uzun olduğu için ekstra avantaj sağlamaktadır. Kullanan kişiler tarafından şiddetle önerilmektedir.

5 comments
  1. Bu makaleyi okuduktan sonra fileli alçı sıva yapmanın ısı yalıtımında çok etkili olduğunu öğrendim. Fiyatının biraz daha yüksek olmasına rağmen enerji tasarrufu ve uzun ömürlü boyama avantajı sağlaması sebebiyle bu yöntemi tercih etmenin mantıklı olduğunu düşünüyorum.

  2. Makalenin içeriği oldukça açıklayıcı ve bilgilendirici. Fileli alçı sıva yöntemi, ısı yalıtımı için tercih edilen bir yöntem olduğunu öğrendim. Maliyetinin biraz daha yüksek olmasına rağmen hem enerji tasarrufu sağladığı hem de uzun ömürlü boyama imkanı sunduğu için ek avantajlar sağladığı belirtilmiş. O yüzden, bu yöntemi kullanmanın uzun vadede karlı olduğunu düşünüyorum.

  3. Fileli alçı sıva gerçekten çok kullanışlı bir yöntem gibi görünüyor. Isı yalıtımı sağlaması ve boyanın ömrünü uzatması kesinlikle avantajlı bir durum. Fiyatı biraz daha pahalı olabilir ama bu özellikleri düşününce kesinlikle değerli bir yatırım gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Deprem Etütlü Ne Demek?

Deprem etütleri, yapıların deprem yüklerine dayanıklılıklarının belirlenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla yapılan araştırmalar…

Mimari Projede Sığınak Hesabı Nasıl Yapılır?

Binalarda sığınak yapılması yönetmeliklerle belirlenmektedir. En yeni düzenleme yakın zamanda yapılarak yürürlükte…