Duvar kâğıdı üzerine alçı çekmek mümkün olmaktadır. Kâğıt ile kaplı olan bir duvarı yeniden boyanabilmesi için alçı çekilmesi önerilmektedir. Bu işlem için usta bir alçı uygulayıcı ile çalışmak gerekmektedir.

Duvar Kâğıdı Üzerine Alçı Çekmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle duvar kâğıdının ne durumda olduğunu iyice etüt etmek gerekmektedir. Duvar kâğıtları eğer köşelerinden ayrışmaya başlamış ise tamamının sökülmesi uygun olmaktadır. Yine duvar kâğıtları sağlam ya da sorunsuz ise sökmeye gerek olmayacaktır. Duvara alçıdan sonra uygulanan boyanın niteliğine göre yapılması gereken işlem belirlenmektedir. Eskiden yapılı olan kâğıtların kabaran ya da çürüyen kısımlarının çıkarılması gerekmektedir. Daha sonra isteğe göre dönüşüm malzemeleri uygulanmaktadır. Bu şekilde yapılan işlemler ile duvar alçıya hazır hale gelmektedir.

SON DAKİKA  Prekast Beton Nedir?

Duvar Kâğıdı Üzerine Boya Yapılır Mı?

Alçı çekildikten sonra sıradaki işlem astarlama işlemi olmaktadır. Usta dilerse duvara fileli alçı da uygulamaktadır. Yapılan bu fileli alçı astarı daha sağlam bir şekilde tutacağından kullanılması önerilmektedir. Dönüşüm astarı duvara uygulandıktan sonra kuruması beklenmektedir. Bu arada duvara uygulanması düşünülen boya da hazır olarak tutulmaktadır. Boya duvara uygulanmaya başladığı andan itibaren kalite kendini belli etmektedir. Duvarın düzgünce astarlanması ile alçının güzelliği ortaya çıkmaktadır. Duvar boyandıktan sonra tek katın yetip yetmediği gözlemlenmektedir. İhtiyaç duyulduğu takdirde bir hatta iki kat daha boya vurulmaktadır. İşlemler sona erdiğinde duvar kâğıdı önce alçıya sonra da kaliteli bir boyaya dönüşmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir