İnci fiks duvar kağıdı yapıştırıcısı toz yapıştırıcılar içerisinde pazar lideri olarak bilinmektedir. 125 gramlık bir kutusuyla yaklaşık olarak 20 metre kare alana kullanmak mümkündür. İnci fiks yapıştırıcı öncelikle su ile karıştırılarak tutkal haline getirilmektedir. Daha sonra da tutkal olarak duvar kağıdına sürülmektedir. Duvar kağıdı tutkalla birlikte duvara yapıştırılmaktadır.

İnci Fiks Duvar Kağıdı Tutkalı Nasıl Yapılır?

Duvar kağıdı uygulamasında kaliteyi kağıt hatta tutkal belirlemektedir. Dolayısıyla tutkalın profesyonel olarak hazırlanması gerekmektedir. Tutkalın oluşması için şu yollar izlenmektedir.

  • İlk olarak bir kovaya 4 ya da 5 litre su koyularak işleme başlanmaktadır. Suyun temiz olması hatta berrak olması gerekmektedir.
  • Suyun içerisine tutkal yavaş yavaş eklenerek karıştırılmaktadır.
  • Tutkal karıştırma kıvam almaktadır. Kıvam aldıkça karıştırma süreci hızlanmaktadır.
  • Tutkal kesinlikle salep kıvamından daha koyu bir hal almamalıdır. Aksi takdirde topaklanma kaçınılmaz olmaktadır.
SON DAKİKA  Palet Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

İnci Fiks Duvar Kağıdı Yapıştırıcısı Ne Kadar Süre Kullanılmaktadır?

Duvar kağıdı tutkalı olan İnci Fiks kutusunda iki yıl ömürle üretilmektedir. Kutusunda kaya gibi sertleşmiş olsa da ömrü bitti diye atılması mantıksız olmaktadır. Duvar kağıdı tutkalı sulandırıldıktan sonra ise ömrü azalmaktadır. Duvar kağıdına uygulandıktan sonra hızlıca kurumaktadır. Kağıt duvara uygulandıktan sonra kısa bir süre kuruma süreci başlamaktadır. Süreci hızlandırmak için bazı ustalar fan ya da kurutma makinesi de kullanılmaktadır. Kışın uygulama kovasında sertleşen tutkal ise saç kurutma makinesi ile çözülerek kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir