Köy içi tarlaya ev yapımı önceden sorgusuz sualsiz bir şekilde yapılmaktayken şimdi ise mümkün olmamaktadır. Belirli kurallara uymak gerekmektedir. Köy içi tarlalara prefabrik ev yaparken herhangi bir izne gerek bulunmamaktadır. Bağlı bulunan belediye ya da mülki idari amirliğe bilgi vermek uygun olmaktadır. Köyiçi tarlalara ev yapmak günden güne zorlaşmaktadır. Tarlalar her ne kadar şahısların olsa da onların üzerinde devletin de tasarruf hakkı bulunmaktadır.

Köyiçi Tarlaya Ev Yapmak İçin Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

Köylerde ev yapabilmek için ilgili arazinin en az 5 dönüm olması gerekmektedir. Beş donumun altında ev yapımına hatta prefabrik yapımında dahi müsaade edilmemektedir. Söz konusu tarlanın beş dönüm olmasının yanı sıra yola en az bir cephe komşuluğu gerekmektedir. Yapılması düşünülen yapıların parselden en az 5 metre yoldan en az 10 metre uzak olması beklenmektedir. Köy içi arazilerin imar durumunu öğrenmek fayda sağlamaktadır.

SON DAKİKA  Modern Bir Ev Dekorasyonu Nasıl Oluşturulur? Yapılan Büyük Hatalar

Köyiçi Tarlalara Ev Yapılması Neden Zorlaşmaktadır?

Köy içinde yer alan tarlalar her şeyden önce verimli alanlar olarak önemsenmektedir. Bu alanlar ekilip biçilerek ürün elde edilmektedir.  Bu ürünler ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Tarlaya ev yapmak demek bu alanların beton ya da demir yığını haline gelmesi demektir. Kanun koyucu insanların üretime ara vermelerini engellemek amacıyla bu alanlara ayrı bir önem vermektedir. Köy alanlarının birçoğuna ruhsat istenmemektedir. İnsanlar bu durumu suiistimal etmek amacıyla tarlaları şantiye haline getirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Boş Alan Nasıl Değerlendirilir? Boş Alanlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Boş alanı değerlendirmek, verimliliğe ulaşmak gibi sorular çok merak ediliyor. Kullanılmayan alanları…

Alçıpan Üzerine Alçı Nasıl Çekilir?

Alçıpan alçıdan oluşturulan yeni bir dekor hatta yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Son…