Son zamanlarda insanlar evlerinde kullandıkları her malzemeyi dekoratif şekilde seçmektedir. Bu malzemeler seçilirken evlerin durumu da göz önünde bulundurulmaktadır. Evin duvarı, boyası hatta tavanı bu malzemelere uygun olanlardan seçilmektedir. Moda haline gelen bu uygulamanın en popüler tavan göbeği olarak bilinen malzemedir. Bu malzemenin uygulamasının nasıl yapılması gerektiği merak konusudur. Bu uygulama kısa bir sürede zahmetsizce yapılmaktadır.

 

Alçı Tavan Lamba Göbeği Uygulama Süreci

Bu işlem uygulanırken yüksek donanımlı bir ustaya gerek bulunmamaktadır. Bu uygulama evde de rahatça yapılmaktadır. Sürecin işlemesi için uygulanması gerekenler şunlardır.

  • Öncelikle lambanın yapıştırılması planlanan yer belirlenmelidir.
  • Alçı 1 e 1,5 oranında suyla karıştırılmalıdır. Alçının kıvamı yoğurt gibi olana dek karıştırma işlemi yapılmalıdır mümkünse saten alçı seçilmelidir. Yapıştırıcı bu karışımın içine eklenmeli ve bir müddet daha karıştırılmalıdır.
  • Bu yapıştırıcı yaklaşık olarak 40-45 dakikalık bir süreçte ancak kurumaktadır.
  • Karışım mümkünse ıspatula yoksa bir mala o da yoksa kaşık yardımı ile lamba göbeğine sürülmelidir. Kenarlara eşit şekilde sürülmesi önem arz etmektedir. Lamba göbeğinin düzgün yapışması bu işleme bağlıdır.
  • Lamba göbeği düzgünce ortalanarak yavaşça yerine yapıştırılmalıdır. Yerine tam anlamıyla oturması için sağa sola küçük hareketler yapılmalıdır.
  • Bu hareketler sonucunda lambanın kenarına taşan karışımın tekrardan lamba göbeğine yedirilmesi sağlanır.
  • Son olarak ıslak bir fırça yardımıyla fazla kalan yapıştırıcı olan karışım temizlenir. Bu şekilde uyguma sona ermektedir.
SON DAKİKA  Duvar Kağıdı Üzerine Alçı Yapılır Mı?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Dekorasyon Firması Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Doğru Bilinen Yanlışlar

Günümüzde uzun çalışmaları saatleri ve bitmek tükenmek bilmeyen mesailer ile beraber çoğu…