Lekeler hayatımızın her alanında bizimle birlikte olmaktadır. Bazen yağ lekesi, bazen çay kahve lekesi hatta inşaat lekesinden kaçış mümkün olmamaktadır. Lekeler oluştukları yerlerden giderilmek zorundadır aksi takdirde iç bulandıran görüntülere meydan vermektedirler. Ev hanımlarının en sevmediği leke çıkarma evlerde yapılan inşaatlar yapılırken oluşan lekelerdir. Bu lekelerin sıklıkla karşılaşılanı ise fayans üzerindeki alçı lekeleridir. Bu lekeleri çıkarmak için market sirkesi ya da temizlik sirkesi yeterli olmaktadır.

Alçı Lekesi Nasıl Çıkarılmaktadır?

Eğer alçı lekesi henüz oluşan bir leke ise onu leke dahi saymamak gerekmektedir. Hafif nemli bir bezle ki bu bez sirke ile nemlendirilerek silinmelidir. Bu şekilde olan lekeler bir kez silinince yok olmaktadır. Hamur halince fayansa düşen ya da kuruyan alçıyı temizlemek daha da zor sayılmaktadır. Öncelikle hamuru ya da kuruyan alçıyı bir ıspatula yardımıyla alandan kazımak gerekmektedir. Daha sonra sirke ile nemlenen bezle silinerek leke yok edilmektedir.

SON DAKİKA  Kapıcı Tazminatını Kiracı Mı Öder ?

Alçı Temizliğinde Sirke Etkisi

Sirke tarihin ilk dönemlerinden bu yana bilinen bir gıda ürünüdür. Sadece gıda olarak değil birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Temizlik alanında müthiş etki sağlamaktadır. Camlar ya da parkeler sirke ile silinirse daha da parlak hale gelecektir. Yapı malzemeleri temizliğinde sirke etki sağlamaktadır. Özellikle fayans üzerinde dökülen alçıyı temizleme de ise üst düzey bir etkisi görülmektedir. Marketlerde dahi bulunabilen temizlik sirkesi ile cüzi bir fiyata ultra temizlik yapmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir