Alçıpan alçıdan oluşan bir yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bu malzeme alçı ile şekillendirilmektedir. Genellikle süs olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yapı malzemeye bazı durumlarda alçı ile bakım ya da onarım yapılmak istenmektedir. Bu durumda en çok merak edilen soru uygulamanın nasıl yapılacağı yönündedir. Alçıpan üzerine alçı uygulamasının çok kolay bir işlem olarak uygulandığı bilinmektedir.

Alçıpan Üzerine Alçı Uygulama Süreci Nasıl İşlemektedir?

Öncelikle alçıpanın köşebentlerine uygulanması önerilmektedir. Bu uygulama yapıldıktan sonraki süreçte alçının iyice kurumasıyla başlanmaktadır. Köşebentler kuruduktan sonra Alçıpan üzerine alçı uygulaması yapılmaktadır. Bu işlem ustanın isteğine ya da alçının kalitesine göre değişmektedir. Bazen bir kat bazen daha fazla kat olarak alçı uygulaması yapılmaktadır. Alçının ince bir kat çekilmesi şekil verilecekse daha sonra verilmesi önerilmektedir. Alçının iki kat olarak uygulanması gereken durumlarda en önemli husus bir katın kurutulmasıdır. İlk kat alçı kurumadan vurulan diğer katlar alçıyı hatta alçıpanı ziyan etmektedir.

SON DAKİKA  Beton Perdahlamak Ne Demek?

Alçıpan Üzerine Alçı Uygulamasının Avantajlar Nelerdir?

Alçıpan üzerine alçı uygulaması ek zahmet ya da maliyetlere katlanmaya gerektirmediği için tercih edilmektedir. Gerek süreden gerek işçilikten hatta maliyetten kar edildiği için benimsenmektedir. Özellikle duvar ustaları bu işlemi en verimli işlem olarak bilinmektedir. Alçıpan üzerine alçı yapılması işlemi kısa sürede kuruduğu için evde dağınıklık kısa sürmektedir. Tüm bu şartlar yan yana gelince Alçıpan ya da alçı kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Alçıpan Üzerine Alçı Uygulaması Neden Yapılmaktadır?

Bu uygulama genel olarak duvarın yeniden boyanması için kullanılmaktadır. Eğer boyanın türü değişik bir boyaya dönüşmekteyse dönüşüm astarı çekilmesi gerekmektedir. Bu astar bir kat olarak uygulanıp kurumaya bırakılmaktadır. Kuruma tamamladığı andan itibaren istenilen uygulamaya başlamak mümkün olmaktadır. Özellikle yağlı boya cinsinden yapılan boylar öncesi bu işlemin uygulanması önerilmektedir. Bu işlemler bütünü yeni yapılan boyaya ileri derecede fayda sağlamaktadır.

SON DAKİKA  Duvardaki Alçı İzi Nasıl Çıkar?
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Evde Duvar Kağıdı Yapıştırıcısı Nasıl Hazırlanır?

Duvar kağıdının tutkalı en az duvar kağıdının kalitesi kadar önem arz etmektedir.…