Tedrici kelime manası olarak zorluktan kolaylığa ya da derece derece, yavaş yavaş anlamlarına gelmektedir. Boya için kullanılan tedrici tabiri de bu anlamdan ayrı düşünülmemektedir. Tedrici boya denilince akla derece derece yoğunluğu artırılarak rengini alan boya çeşitleri anlaşılmaktadır.

Tedrici Boya Hangi Saçlarda Kullanılır?

Bu boya türünün en önemli özelliği rengini kademe kademe almasıdır. Bayanlar arasında saçımın boyası aktı deyimi bu boya türünün özelliği olarak bilinmektedir. Bu boyanın kendi rengini bulması bazen bir hafta bazen bir ay sürebilmektedir. Kullanıcılar tedrici boyaların kullanım özelliklerine göre davranmaya özen göstermektedir aksi takdirde saçlarında sorun yaşamaktadır.

SON DAKİKA  Grenli Boya Ne Demek?

Saçları cansız kırılgan ya da sert tellerle kaplı olan kişilere kullanımı önerilmemektedir. Bu saçların kontak dermatitlere karşı direnci düşük olduğundan zarar görmeleri kaçınılmazdır. Saçta daha önceden kalan eski boyalar bu boya ile birleşince sorun yaratmaktadır.  Saçlarda element artıkları da varsa bu boya ile reaksiyona girmesi saçları incitmektedir.

Tedrici Boya İle Önceden Boyanan Saçlarda Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Saçlarda daha önceden olan boyanın etkisinden kurtarmak gerekmektedir. İki aşama hatta bazen üç aşama kullanımı önerilmektedir. İlk sefer de saç nötr bir renkle boyanmaktadır. İkinci aşama da dönülecek olan renk koyu ise ince bir kat ile saça alıştırılmaktadır. Bu şekilde boya pigmentleri saça işlemektedir. Üçüncü aşama da da boya net olarak vurulmaktadır. Bu şekilde saç en uygun rengini bir süre sonra alacaktır.

SON DAKİKA  Beton Perdahlamak Ne Demek?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Cila Üstüne Boya Yapılır Mı?

Cila özellikle eski ev ya da yerleşim yerlerinde kullanılmaktadır. Vernik olarak da…

Modern Kış Bahçesi Nasıl Yapılır?

Havalar soğuduğunda ve herkes içeriye taşındığında, modern bir kış bahçesinin nasıl dekore…