Beton tavana alçı çekmek mümkün olmaktadır. Tavana alçı çekilmesi eve ya da yapıya akustik bir özellik katmaktadır. Alçı tavana en çok yakışan yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Beton tavana alçı nasıl yapılmaktadır? Sorusuna cevap basitçe verilmektedir. Alçının çekilmesi düşünülen tavanın kontrolü ile işlem başlamaktadır. Öncelikle beton tavanın çatlakları olup olmadığı edilmelidir. Çatlak varsa çatlakların ince bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Doldurulan duvarlar alçı hamurunun uygulanması ile güzel bir görünüm kazanmaktadır.

Beton Tavana Alçı Ne İçin Çekilmektedir?

Beton tavana alçı birçok farklı nedenle çekilmektedir. Bu nedenlerin en önemlisi boyaya hazırlık yapılmasıdır. Alçı duvarları yağlı boyaya hazırlarken tavanı tavan boyasına hazırlamaktadır. Tavana alçı çekildikten sonra astar atmak zorunlu değildir. Yine de ustalar tarafından önceki boyanın kalitesi iyi olmadığı takdirde önerilmektedir. Alçı beton duvara bazı durumlar ise derz dolgu ile karıştırılarak yapılmaktadır. Bu işlemin en temel amacı tavanda olan çatlakların alçı ile birlikte dolmasını sağlamaktadır.

SON DAKİKA  Elektrik Arızasını Kiracı Mı Öder? Bilinmesi Gerekenler

Beton Duvara Derz Dolgu Çekilir Mi?

Beton duvarlara derz dolgu bazı durumlarda çekilmektedir. Sıralı çatlaklar var ise bu işlem zorunlu hale gelmektedir. Ustalık seviyesi yüksek olan kişiler bu dolguyu alçı ile birlikte uygulamaktadır hatta karıştırarak uygulamaktadır. Bu yöntem ne yazık ki herkesin uygulamasına müsait değildir. Temel olarak usta olmayan kişilerle çalışmak önerilmemektedir. Bu işlem eğer yanlış uygulanırsa ne yazık ki duvar ziyan edilmektedir. Toparlamak için uğraşılan süreçle birlikte maddi kayba da sebep olmaktadır.

Derz Dolgunun Faydaları Nelerdir?

Derz dolgu uygulaması birçok alanda etkin verim alınarak uygulanmaktadır. Beton üzerine bir şekilde gelen su ne yazık ki beton tarafından emilmektedir. Soğuk havalarda bu su donarak betonun çatlamasına sebep olmaktadır. Dolgu yapılmayan çıplak beton yapının soğuk olmasına hatta duvarların donmasına neden olmaktadır. Yine sıcak yaz aylarında su ile bulaşan beton betonda yarıklar oluşturmaktadır. Derz dolgu suyun betona geçmesini engellemektedir. Betonda oluşan boşluklara zamanla toz, kir gibi yabancı maddeler dolarak betonu tahrip etmektedir. Derz dolgu uygulanması bu faydaları sağlamaktadır.

SON DAKİKA  Donmuş Alçı Nasıl Çözülür?

Derz Dolgunun Maliyeti Nedir?

Bu yapı malzemesi, yapı malzemeleri arasında uygun fiyatıyla göze çarpmaktadır. Silikonlu ya da epoksi çeşitleri bulunan bu malzeme kullanımında sağladığı faydaya bakılınca ucuz olarak adlandırılmaktadır. Beton duvarların çatlaması ile oluşan hasar göz önüne alındığında fiyatı gerçekten ucuz kalmaktadır. Bu ürün farklı markalar tarafından farklı büyüklüklerde satılmaktadır. Dolayısıyla sabit bir fiyatı bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir