Alçıpan profili demirden yapılan bir çeşit yapı malzemesi türü olarak bilinmektedir. Bu malzeme birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Özellikle oda bölmek ya da tavana alçıpan yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Alçıpan profil yapı malzemesini taşımak ya da ayakta tutmak için kullanılmaktadır. Malzemenin montajı yapılırken dikkat edilmesi gereken en temel husus zeminin düz olmasıdır. Lazer testere ile ölçümü yapılan alanlara üzerine levha gelmesi hesaplanarak yerleştirilmelidir.

Alçı Profili Montaj Oda Bölme

Bu yapı malzemesi kullanılırken öncelik nerede hatta ne şekilde kullanılmasının biliniyor olmasıdır. Oda bölme gibi bir işte kullanılması gerekiyorsa bir kat levha ya da profil çerçeveye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çerçeve yerleştirildikten sonra ızgara şekli oluşana kadar 15 cm aralıklarla profil döşemesi yapılmalıdır. Bu işlem bittikten sonra alçıpan levhalar vida ile yerine takılarak işlem tamamlanmaktadır. Bu işlemler bittikten sonra lazer alçı ile kontrol edilmektedir. Böylece oda bölünmesi gerçekleşmektedir.

SON DAKİKA  Rutubetli Duvara Alçı Nasıl Yapılır?

Alçıpan Profil Çeşitleri

Alçıpan profil bir çok farklı alanda kullanılmaktadır. Dolayısıyla birçok farklı çeşide sahiptir. Bu çeşitler kısaca şunlardır.

-Z kısa kenar profili

-Alçıpan T profili

-Alçıpan Z profili

-Köşebent Alçıpan profili

Bu ürünlerin tümü kullanım alanında ya da şekline göre çeşitlilik göstermektedir. Buradaki ürünlerin yanı sıra farklı profil üretimi yapan firmalar da bulunmaktadır. Siparişe göre eni boyu hatta şekli özel olarak tasarlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir