Duvarlara bazen alçı bulaşması sonucu lekeler oluşmaktadır. Bu lekenin nasıl çıkacağı insanlar tarafından merak konusu olmaktadır. Duvara dökülen alçı kolay bir şekilde çıkmaktadır. Bu işlem için sadece bir kaç damla sirke kâfi gelmektedir. Lekenin üzerine önceden ısıtılan sirke dökülmesi gerekmektedir. Nemli bir bez yardımıyla leke çıkarılmaktadır. Bazı durumlarda lekenin çitilenmesi gerekmektedir.

Duvardaki Alçının Temizlenme Süreci

Alçı uygulaması bir süreç meselesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla alçı artıklarının temizlenmesi de bir süreç şeklinde gerçekleşmektedir. Bu sürecin uygulanması genellikle şöyle sıralanmaktadır.

  • Öncelikle alçı lekesinin ne durumda olduğu tespit edilmektedir.
  • Bir miktar sirke ısıtılarak bir kaç litre su ile karıştırılmaktadır.
  • Katı alçılar bir ıspatula yardımıyla kazınmaktadır.
  • Arta kalan lekelerin üzerine sirkeli su uygulanmaktadır.
  • Nemli bir bezle silinerek lekeden kurulmak mümkün olmaktadır.
  • Dileyen kişiler tüm işlemler sona erince su ile durulama işlemi yapmaktadır.
SON DAKİKA  İnci Fiks Duvar Kağıdı Yapıştırıcısı Nasıl Kullanılır?

Alçı Duvarda İz Bırakır Mı?

Her yapı malzemesi uygulandığı alanda bir takım izler bırakmaktadır. Bu lekeler genellikle küçük uğraşlar sonucunda çıkarılmaktadır. Alçı izi de bu lekelerin başında gelmektedir. Bu lekeler diğer lekelerle kıyaslandığında en kolay temizlenen leke olarak karşımıza çıkmaktadır. Alçı lekesi bir kaç dakikalık uğraş sonucunda bir daha geri dönmemek üzere temizlenmektedir. Alçının en çok tercih edilme sebeplerinin başında temizlik süreci gelmektedir. Alçı inşaat lekelerinin en az maliyet yüklediği madde olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir