Yaşam alanlarının çarpıcı tasarımı ve duvarlarda zıt renklerin kullanımı hakkında sizleri detaylı olarak bilgilendireceğiz. Zıt renkleri bir arada kullanabilmek için bu konuda bilgi sahibi olmak çok önemlidir.  Evinizde şık ve etkileyici bir dekorasyon yaratmak için özellikle zıt renkler kullanmanızı öneririz. Peki zıt renkler duvarda nasıl kullanılmalı?

Zıt duvar renklerinin kullanılması farklı dekorasyon fikirlerini ön plana çıkarıyor. Duvarları, odanızdaki mobilyalarla uyumlu olması için zıt renklere boyayabilirsiniz. Örneğin; Pastel renkler ile koyu renkleri bir arada kullanabilirsiniz. Kırmızı ile şeftali, siyah ile beyaz, sarı ile fıstık yeşili, krem ​​ile mavi ve benzeri gibi zıt renkler seçebilirsiniz.

Duvarda zıt renklerin kullanılması için açık renkler ve koyu renkler önerilebilir. Koyu ve açık renkler bir araya geldiğinde kontrast açısından daha canlı bir görünüm elde edilir. Bu sayede yaşam alanlarını beğeninize göre özelleştirip özgün stiller yaratabilirsiniz. Örnek olarak karanlık bir duvarda parlak dekoratif parçalar kullanabilirsiniz. Zıt renkler, sıcak ve soğuk renkler bir araya geldiğinde ortaya çıkar.  Aynı zamanda evinizin enerjisi yükselir. Yaşam alanlarını hem canlılığı hem de dinginliği yansıtmak için zıt renklerle dekore edebilirsiniz.

SON DAKİKA  Yere Dökülen Alçı Nasıl Temizlenir?

 

Hangi Zıt Renkler Bir Araya Gelir?

Zevkinizden eminseniz zıt renkleri dilediğiniz gibi kombinleyebilirsiniz. Ancak bu konuya aşina olmak ve uyumlu kontrast renkler kullanmak çok daha doğru olacaktır. Zıt renkler ile odanızda uyum yakalamak için mobilyaların renkleriyle uyumlu bir duvar rengi seçmelisiniz. Aksi takdirde alanınız daha kalabalık görünecektir. Bu nedenle eşyalar arasından zıt renkleri tercih etmek ve renk uyumunu sağlamak oldukça önemlidir. Peki hangi zıt renkler birbirine iyi gider?

Kırmızı renk, beyaz, sarı, siyah, mavi ve yeşil renklerle zıtlık oluşturur. Duvar dekorasyonu için beyaz bir duvarda siyah, mavi, sarı ya da yeşil dekoratif ürünleri kombinleyebilirsiniz.

SON DAKİKA  Tampon Bölge Mimari Ne Demek?

Pembe, mavi, kırmızı ve fuşya ile zıt gri uyumlu renklerdir. Duvar dekorasyonu için odanızın bir duvarını pembe diğerini gri yaparak zıt renkleri kombinleyebilirsiniz.

Sarı, siyah, gri, leylak, leylak, mavi ve turuncu ile kontrast oluşturur. Ayrıca duvarınızın yarısını sarı, diğer yarısını gri, leylak, leylak, turuncu, siyah veya maviye boyayabilirsiniz. Duvarınızı sarıya boyayabilir ve sarı ile zıt renkte duvar dekorasyonu kullanabilirsiniz.

Siyah, kırmızı ve maviden beyaza zıt renkler sıklıkla tercih edilir. Özellikle beyaz duvarda kırmızı dekorasyon parçaları ile dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

Leylak, mor ve beyaz ile zıt turuncu renkleri kendi arasında uyum oluşturur. Duvarınızı turuncuya boyadıktan sonra lila, beyaz ve ışıltılı renklerde dekoratif ürünler kullanabilirsiniz. Ayrıca odanızda bir duvarı turuncu, yan duvarı ise belirlemiş olduğumuz zıt renklere boyayabilirsiniz.

 

Zıt Renklerle Uyumlu Dekorasyon

Evinize şık ve güzel bir dokunuş katmak istiyorsanız işe duvarlarınızdan başlayabilirsiniz. Zıt renklerle uyumlu dekorasyon fikirlerini değerlendirebilir. Zıt renkler kullanarak eşyalarınızı ön plana çıkarabilirsiniz. Mavi bir duvarda mor bir tablo tercih edilebilir. Aynı zamanda mavi duvarda mor ve sarı stickerlar kullanılabilir.

SON DAKİKA  Revize 01 Deprem Ne Demek?

Zıt renklerde duvar renklerinin kullanımı son zamanlarda en trend dekorasyon haline geldi. Her şeyden önce duvarı zıt bir renge boyamak ve odayı kontrast oluşturan mobilyalarla dekore etmek odanın havasını değiştirecektir. Kontrast renklerin kullanımı tamamen zevkinize göre ayarlanmalıdır.  Birbiriyle uyumlu birçok duvarda zıt renkler için öneriler bulunmaktadır. Bej-siyah, mavi-beyaz, siyah-beyaz, sarı-mor, gri-kırmızı, gri-pembe, mor-yeşil bazı zıt renk kombinasyonları olarak sıralanır.

 

Oturma Odası İçin Zıt Renkler

Zıt renkleri salonda kullanmak isteniyorsa beyaz, siyah, mavi, turuncu, sarı ve mor renkler tercih edebilir. Ancak oturma odanızdaki mobilyalarınızın uyumu çok önemlidir. Koyu renk mobilyalarınız varsa duvar renginiz turuncu, bej, krem ​​ve beyaz gibi renkler olmalıdır. Ancak odanızda açık renk mobilyalar varsa duvar rengini siyah, mor, mavi ve koyu turuncu arasından seçebilirsiniz.  Salonda kullanılması gereken zıt renkler arasında siz de sevdiğiniz renkleri kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir