Duvar kağıdının tutkalı en az duvar kağıdının kalitesi kadar önem arz etmektedir. Güzel bir şekilde hazırlanmayan duvar kağıdı tutkalı ne yazık ki yapılan işlemi felakete sürüklemektedir. Klasik yöntemle duvar kağıdı hazırlama en çok tercih edilen yöntem olarak bilinmektedir. Bu yöntemin uygulanması toz şeklinde olan tutkalın suya eklenmesi ile mümkün olmaktadır. Suya eklenen toz tutkal dakikalarca karıştırılmaktadır. Ustaların tabiriyle yoğurt kıvamına gelinceye kadar karıştırmak gerekmektedir. Gereken kıvamı aldıktan sonra biraz bekletmekte ustalar tarafından önerilmektedir.

Duvar Kağıdı Tutkalı Hazırlama Neden Önemlidir?

Duvar kağıdının duvar ile bütünleşmesi tutkal sayesinde olmaktadır. Kalitesiz tutkal kullanımı duvar kağıdının büzülmesine yol açmaktadır. Duvar kağıdın tutkalının rolü bununla sınırlı değildir. Kaliteli olmayan ya da düzgün hazırlanmayan tutkal duvar kağıdının ömrünü kısaltmaktadır. Duvar kağıdı bir süre sonra kalkmakta ve görüntü kirliliğine sebep olmaktadır. Bu işi daha önce yapmamış kişilere tutkal hazırlama önerilmemektedir.

SON DAKİKA  Ağaçlandırılacak Alana Ev Yapılır Mı?

Hazır Duvar Kağıdı Yapıştırıcıları Nereden Alınmaktadır?

Bir çok yapı markette duvar kağıdı yapıştırıcısı satılmaktadır. Hazır bile olsa tutkallar uygulanmadan önce karıştırılırlar. Bu işlem zorunluluk içermektedir aksi takdirde duvar kağıdı topaklanmaktadır. Kuru toz şeklindeki yapıştırıcılar ise mahalle nalburlarından alınmaktadır. Bunun yanı sıra bir sürü zincir markette yapı malzemeleri bölümleri bulunmaktadır. Sadece yapıştırıcı değil duvar kağıdı bile neredeyse her mahallede bulunmaktadır. Ovalit isimli en kaliteli yapıştırıcı ise bauhaus marketinde müşterilerin beğenisine sunulmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Boş Alan Nasıl Değerlendirilir? Boş Alanlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Boş alanı değerlendirmek, verimliliğe ulaşmak gibi sorular çok merak ediliyor. Kullanılmayan alanları…