E devlet uygulaması ülkemizin devlet kademesine gitmeden işlerini çözmeye yaramaktadır. Son yıllarda bir çok belediye online işlemlerini bu sisteme entegre etmektedir. Bu entegrasyon sonucunda e devlet üzerinden emlak beyanı vermektedir. Emlak beyanı önceden belediyeye gitmek sureti ile verilmekteydi. Başka bir şekilde ne yazık ki mümkün değildi. E devlet üzerinden beyan vermenin mümkün olmasıyla insanlar tarafından tercih edilmektedir. E devletten emlak beyanı verilmesi şu şekilde gerçekleşmektedir.

 • İnternet adresinden giriş yaparak süreç başlatılmaktadır. Açılan ekrana e devlet tapu beyannamesi yazılmaktadır.
 • İlk sırada yer alan adres çubuğu açılmaktadır. Daha sonra altta yer alan giriş seçeneği seçilerek giriş ekranı gelmektedir.
 • TC kimlik no ile şifre yazılarak giriş yapılmaktadır hatta ekranda gerekli tüm bilgiler açılmaktadır. Onay kutucukları işaretlenerek işlem tamamlanmaktadır.

İnternet Üzerinden Emlak Beyanı

İnternet üzerinden emlak beyanı vermek mümkündür. E devlet dışında her belediyenin kendi sitesinden emlak vergisi beyanı verilmektedir. Belediyeler kendi internet siteleri üzerinden online işlemler sekmesi açmaktadır. Mükellefler e beyanda bulunmak için belediye sitelerine üye olmak zorundadır. Üye olmak için TC kimlik no yazılarak şifre oluşturmak gerekmektedir. Mail adresi ve ad soyad da doldurulmak zorunda olunan bilgilerdir. Üyelik oluştuktan sonra giriş yapıldığında emlak sayfası bulunmaktadır. O sayfada beyan edilmesi gereken tüm taşınmazlar karşımıza çıkmaktadır. Hepsi bir kerede seçilerek onaylanmaktadır. Bu şekilde emlak vergisi beyanı verilmektedir.

SON DAKİKA  Gayrimenkul İlişkilendir Ne Demek?

Ayrı Belediyelere Emlak Beyanı

Özellikle büyük şehirlerde farklı ilçeler ya da belediyeler iç içe geçmektedir. Bu durumda insanların bir mülkü bir belediyede diğeri diğer belediye sınırlarında kalmaktadır. Emlak vergisi beyanı her belediyenin kendi kabul ettiği bir vergidir. Bu nedenle sadece kendi sınırları içindeki mülklerin beyanını almaktadır. Bir şehirde farklı belediye sınırlarında emlak beyanı için şunlar gerekmektedir.

 • Her belediyenin beyanı ayrı ayrı verilmektedir.
 • E devletten tek bir kerede bu beyanname verilemez.
 • Belediyelerin hepsine ayrı ayrı üye olmak gereklidir.
 • Farklı şehirlerde yer alan taşınmazlar için iadeli taahhütlü posta ile beyan verilmektedir.
 • Bir belediye sınırında yer alan mülkler toplu olarak beyan edilmektedir.

E Devlet Üzerinden Emlak Vergisi Ödeme

Emlak vergisi ödemeleri ne yazık ki direkt olarak e devlet üzerinden yapılmamaktadır. E devlet ya da belediyeler üzerinden verilen beyanların tahakkukları farklı yollarla ödenmektedir. E devlet bir ödeme aracı değildir. Emlak beyanı e devlet üzerinden verilmesine rağmen buradan ödenmemektedir. Bu vergi şu yollarla ödenmektedir.

 • Belediyeye giderek vezneye ödeme yoluyla ödeme yapmak mümkündür.
 • Belediyenin sitesine girerek kredi kartı ile ödeme yapmak en çok tercih edilen yöntemdir.
 • Bankaların internet ya da cep şubelerinden kurum ödemeleri yoluyla ödenmektedir.
 • Emlak vergisi tahakkukları havale yoluyla ödenmektedir.
SON DAKİKA  Tapu Devir İşlemi Nasıl Yapılır? En Sık Yapılan Hatalar

Emlak Vergisi E Devlet Üzerinden Verilmek Zorunda mıdır?

Böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Emlak vergisi genellikle e devlet üzerinden değil belediye siteleri üzerinden verilmektedir. E devlet sadece hizmetleri bir araya toplamaktadır. E devlet tarafından verilmeyen beyannamelere her hangi bir ceza uygulanmamaktadır. Kanun koyucu son tahlilde beyanın verilip verilmediği ile ilgilenmektedir. Hangi kanaldan verildiğini sadece tespit amacıyla kayıt altına almaktadır.

Binlerce mükellef klasik alışkanlığı ile beyanı ne var ki  belediyenin emlâk servisine vermektedir. Bu kişiler anında tahakkuklarını alarak vergilerini ödenmektedir. Bu kişilere hiç kimse neden e devletten vermedin diyememektedir. Bazı kişiler belediyeye gitmek yerine direkt olarak belediyenin sitesine girerek beyanda bulunmaktadır. Devlet nezdinde ne var ki bu da geçerli olmaktadır. Tahakkuk kesilip ödeme yapıldıktan sonra posta ile gönderi dahi kabul edilmektedir.

SON DAKİKA  Lsv Dükkan Ne Demek?
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir