Her ne kadar esas anlamı birbirinden düşman grupları ayırmak için kullanılmaktadır. Mimari de bu anlamla kullanılmamaktadır. Mimari de daha ziyade birçok farklı kişi tarafından kullanılan kamuya açık alanlar olarak anılmaktadır. Bu alanlara örnek olarak parklar, bahçeler hatta spor alanları bile verilmektedir. Bu alanlardan herkes eşit kullanım hakkına sahiptir. Bu alanların projesi de aynı anda kalabalık kitlelere hizmet verebilecek şekilde tasarlanmaktadır.

Tampon Bölge Mimarisi Nasıl Olmalıdır?

Tampon bölgelerin mimarisi öncelikler ulaşılabilir olmak zorundadır. Örneğin konser verilen bir alan şehre uzak olursa ulaşımda sorun yaşanmaktadır. Aynı anda binlerce ziyaretçiyi ağırlayan bir alan olmalıdır. Mesire alanlarına aynı anda binlerce kişi gitmektedir. Oradaki alanın bu kişilere yetecek büyüklükte olması gerekmektedir. Olası bir felakete karşı insanları rahatlatacak düzeyde olmaları önerilmektedir. Çünkü bu alanlar aynı zamanda toplanma alanları olarak işaretlenmektedir.

SON DAKİKA  Sedef Boyanın Üstüne Boya Yapılır Mı?

Tampon Bölge Mimarı Nasıl Olmalıdır?

Bir düşünür mimarlık yaptığı yapılarda geleceği yaşayan kişiye denir diyerek mesleğin önemine dikkat çekmektedir. Mimarlar yaptıkları tampon bölgelerde binlerce kişinin aynı anda bulunduğunu dikkate almaktadır. Bu alanların içerisinde yer alan ortak kullanım alanlarının yapımına ayrıca dikkat etmektedir. Bu kişilerin en belirgin özellikleri dolayısıyla ileri görüşlü olmalarıdır. Bir diğer önemli özellikleri ise kalabalık insan kitleleri tarafından etkin kullanıma uygun yapılar tasarlamaktadır. Projelendirme konusunda yeterli bilgi ya da tecrübe sahibi olmaları ise en değerli özellikleri olarak anılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Dış Cepheye Alçı Sıva Yapılır Mı?

Dış cepheye artık alçı sıva yapılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile inşaat ürünleri de…

Soğuk Havada Derz Dolgu Yapılır Mı?

Özellikle beton, taş, seramik gibi malzemeler arasındaki boşlukları kapatmak için derz dolgu…