Alçı yapı malzemesi uygulaması esnasında az da olsa mutlaka sağa sola dökülmektedir. Bazen cama bazen yere hatta fayanslara dahi döküldüğü görülmektedir. Alçı lekesi temizliğinden korkulmaması gerekmektedir. Bir miktar beyaz sirke su ile karıştırılarak uygulanırsa bu lekenin saniyeler içerisinde temizlenmesi mümkündür. Bu lekeyi temizlerken dikkat edilmesi gereken en temel husus kuru bezle ya da sulu bezle silmemektir. Kuru ya da sirkesiz sulu bezle silinirse leke sıvanarak temizliği zorlanmaktadır.

Alçı Lekesi Çıkar Mı?

Alçı yapı malzemeleri arasında en çok tercih edilenlerden birisidir. Bu nedenle alçı lekesi en sık görülen inşaat artığı olarak tanımlanmaktadır. Bu lekeyi çıkarmak aslında çok kolaydır. Nasıl ki boya dökülen bir alanda tiner uygulaması boyanın kökünü kazıyorsa alçı için de sirke öyledir. İster fayans ister cam zeminlerde bir kaç işlemle leke çıkmaktadır. Alçı döküldüğü yerde kurumuşsa da değişen bir şey olmamaktadır. Ufak bir kazıma sonrası sirkeli su ile temizlik mümkündür. Yapı malzemeleri içerisinde en kolay temizlenen alçı olarak anılmaktadır.

SON DAKİKA  Fayans Üzerine Alçı Yapılır Mı?

Alçı Neden Dökülür?

Alçı yapı itibariyle küçük zerrelerden oluşmaktadır. Dolayısıyla yoğunluğu çok azdır. Kuru haldeyken en ufak bir rüzgârla uçuşmaktadır. Islak hatta hafif nemli bir alana denk geldiğinde ise yapışmamaktadır. Harç haline getirilen alçı ise duvara uygulama esnasında zeminlere dökülmektedir. En fazla dökülme ya duvara yapıştırma esnasındaki süreçte ya da düzleme esnasında görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Duvar Kağıdı Üzerine Boya Yapılır Mı?

Duvar kâğıtları günümüzde dekoratif malzemeler olarak kullanılmaktadır. Sürekli gelişen yapı teknolojileri sayesinde…

Parke Derz Ne Demek?

Parke derz, döşeme veya kaplama amaçlı kullanılan parke tahtalarının aralarındaki boşlukların doldurulması…