Taşınmazlar ile ilgili belgelerini Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’nde işleme sokan birçok kişi Edinme Sebebi Kadastro Ne Demek? Sorusunun yanıtını merak etmektedir. Kadastro genel anlamı ile taşınmazların sınırlarını, konumlarını, yüz ölçümlerini, toprak yapısını inceleyerek taşınmazın değerini kaydeder. Mali Kadastro ile taşınmazın değeri belirlenip devlet tarafından onaylanırken Geometrik Kadastroda gerekli ölçümler yapılarak konum ve sınır belirlenir, bunun yanında Hukuki Kadastro ise taşınmazın sahibi olan kişilerin bu taşınmaz üzerindeki haklarını belirler. Bunun yanında Vergi Kadastrosu, Çok Amaçlı Kadastro ve Arazi İdarisi gibi farklı kadastro çeşitleri de bulunmaktadır. Bunun tanında imar planlaması ve kırsal kalkınma sebebi ile temel oluşturma işlemleri de kadastro ile gerçekleştirilmektedir.

SON DAKİKA  Gayrimenkul Risk Grubu a Ne Demek?

Eğer taşınmazın kadastro çalışmaları yapılırsa ve taşınmazın sınırları belirlenip hak sahiplerinin hakları tespit edilirse yapılan işlemlerin ilgili taşınmazın tapu siciline kayıt edilmektedir. Bu kayıtlar tutanaklarda Edinme Sebebi Kadastro ibaresi ile belirtilmektedir. Kadastro taşınmazın değerini, sınırlanırı ve maliklerin haklarının takip edilmesini kolaylaştırmak için geliştirilmiştir ve uzun yıllardır taşınmazlar ile ilgili oluşmuş bir çok sıkıntının da önüne geçmiştir.

Hazırlanan ve onaylanan bir tutanağın üzerinden 10 yıl geçtikten sonra bu tutanak ile ilgili herhangi bir konuda itiraz edilemez ve dava açılamaz. Kadastro işlemlerinde hak düşürücü süre olarak belirlenen bu süre içerisinde gerekli aksiyonların alınması gerekmektedir. Bu nedenle Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’nden alınan tutanaklardaki Edinme Sebebi Kadastro Ne Demek? Sorusunun yanıtını oldukça önemlidir.

SON DAKİKA  Noter Tasdikli Suret Ne Demek?
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir