Sentetik alçı kemiklerin ya da eklemlerin düzgün kaynaması için kullanılmaktadır. Medikal malzemelerden özellikle atel türlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte tendon ya da kas dinlendirilmesi durumlarında başvurulan bir yöntem olarak bilinmektedir. Bu alçının en temel özelliği su geçirgenliğine sahip olmasıdır. Bu alçıyı olduğu yerden çıkarmak için titreşimli testereye ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla evde çıkarmak pek de mümkün görünmemektedir.

Sentetik Alçı Lekesi Evde Nasıl Çıkarılır?

Sentetik alçı kırık ya da çatlak olan bölgeye atılırken su ile temas ettirilmektedir. İnsanların can acısıyla üzerlerine alçılı su damladığı durumlara rastlanmaktadır. Bir damla alçı lekesi yüzünden koca pantolonu atmak mantığa aykırı görülmektedir. Bu lekeyi evde çıkarmak oldukça basit uygulamalar ile mümkündür. Bir damla sirkeli suya batırılan bez ile silinmesi sonucunda leke kolaylıkla çıkmaktadır. Lekeyi ıslakken çıkarmaya çalışmak lekenin daha da yayılmasına neden olmaktadır. Kurumasını beklemek daha da kolay çıkmasını sağlamaktadır.

SON DAKİKA  Göl Kenarına Ev Yapılır Mı?

Sentetik Alçı Duvar Alçısı Mı?

Temel olarak bakıldığında bu iki malzemede aynı olarak nitelendirilmektedir. Sentetik alçı bazı işlemlerden geçerek farklı bir boyut kazanmaktadır. Bu işlemler nedeniyle kullanım alanı değişmektedir. Sargı bezine benzeyen bir hale gelmektedir. Dolayısıyla sentetik alçı ile duvara alçı çekmek mümkün olmamaktadır. Duvar alçısı aciliyet halinde kırık ya da çatlak bir uzva uygulanmaktadır. Zaten sentetik alçı üretilmeden önce kırık ya da dinlendirme işlemlerinde duvar alçısı kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir