Tapuda depolu dükkan ya da dükkan tapulu depo olarak anılmaktadır. Bu kelime oyunu sıklıkla kullanılmaktadır. Depo tapusu olan dükkanları kiralayabilmek hatta satabilmek adına bu şekilde anlatılmaktadır. Oysaki gerek dükkan tapulu depo gerekse depo tapulu mesken diye bir tabir imar sisteminde bulunmamaktadır. Bu yapılar kanunlar karşısında kaçak olarak nitelendirilmektedir. Depo tapusu olan bir yerin dükkan olarak kullanılması ağır bir cezayı gerektirmektedir.

Tapuda Depolu Dükkanlara İskân Çıkar Mı?

Tapuda dükkan depolu olarak anılan bir diğer husus da dükkan yanında eklenti olarak yazılmaktadır. Yargıtay içtihatlarına göre bu iki yapı birbirinde ayrı olarak kiraya verilmektedir. Bunun yanı sıra ayrı ayrı satmak mümkün olmamaktadır. Dükkan depolu olarak anılan yapı bunlardan ayrı bir durum olarak anılmaktadır. Bu gibi yapılara iskân çıkmamaktadır. Ticari kullanıma açılmamaktadır.

SON DAKİKA  Kısmi İskan Ne Demek?

Tapuda Depolu Dükkan İle Dükkan Tapulu Deponun Farkları Nelerdir?

Bu iki kelime birbirine her ne kadar yakın olsa da aslında aynı değildir. Arlarında bazı farklar bulunmaktadır. Bu farklar şunlardır.

  • Tapuda depolu dükkan iskânı çıkıp kanuna uygundur. Depo tapulu dükkan ise kelime oyunudur. Kaçak olarak işlem görmektedir. Yetkili kurumlar tarafından tespit halinde ceza gerektirmektedir.
  • Tapuda depolu dükkan hakkında Yargıtay içtihadı bile bulunmaktadır. Depo tapulu dükkanın ise hiç bir yasal dayanağı bulunamamaktadır. Emlakçılar tarafından ürün satmak ya da kiralamak için kullanılmaktadır.
  • Depolu dükkan vergisi ödenen, kiraya verilen ya da satımı mümkün olan alan demektir. Diğeri ise ticari hiç bir amaçla kullanılamamaktadır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir