İnşaat halindeki bir binanın kullanıma açılması için iskân belgesi almak gerekmektedir. Binanın tamamlanmış alanları için alınan belgeye kısmi iskân belgesi adı verilmektedir. Yapılan inşaatın tümünün tamamlanması sonucu alınan belgeye ise genel iskân denilmektedir. İskân belgesi binanın oturum hakkı anlamına gelmektedir.

Kısmi ve Genel İskânlar Neden Önemlidir?

İskânı alınmayan binalar oturuma elverişli olarak görülmemektedir. Bina tamamen bitmiş olsa da kısmen tamamlanmış olsa da bu belge olmadan eksik addedilmektedir. Yapı denetimi yapılarak onay verilmeyen binalara abonelikler bağlanmamaktadır. Ne elektrik ne doğalgaz hatta su aboneliği için bile iskân alınması önerilmektedir. İskânı alınmayan evlerin tapuları da çıkmamaktadır. Her ne kadar iskânı olmayan daireler alım satıma konu olsa da oturulması uygun görülmemektedir. Olası bir denetimde ağır para cezaları uygulanır hatta plana aykırılık tespit edilirse yıkıma hükmedilmektedir.

SON DAKİKA  Artık Parsel Ne Demek?

Kısmi iskân alınabilmesi için öncelikle binanın o bölümünün kullanıma hazır hale gelmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu bölümlere geçiş sağlayan kısımların da kullanılır hale getirilmiş olması gereklidir. Yapıda denetimler sırasında aykırı bir durum olmaması de bir diğer zorunluluktur. Tüm bu kontroller sağlandıktan sonra belediyeye ya da valiliğin ilgili birimlerine başvurulmaktadır. Yapı denetimi yapıldıktan sonra ödenmesi gereken harçlar ödenmektedir. Üzerine tapu çıkacak kişinin bilgileri de dosyaya ek olarak sunulmaktadır. Evraklar içeriye verilince aykırılık tespit edilmezse ruhsat bir ay içerisinde çıkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Gayrimenkul İlişkilendir Ne Demek?

Gayrimenkul sermaye iradı mükellefi olan kişiler için hazır beyan sistemi bulunmaktadır. Bu…