Özellikle miras yoluyla bölünmüş veya edinilmiş olan arsalarda sık sık karşılaşılan Edinme Sebebi Satış Suretiyle Pay Temliki Ne Demek? Sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Her resmi evrakta olduğu gibi Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’nden alınan belgelerde kişilerin ilk okuyuşta anlamları hakkında fikir sahibi olamadığı bazı terimler kullanılmaktadır. Her tapuda özel bir alan ile Edinme Sebebi ibaresi, hak sahiplerinin tutanakta belirtilen arsa veya konut üzerinden hangi sebeple hakkı bulunduğunu açıklamaktadır. Bu açıklama tapularda ve imarlarda karşılaşılan sorunların önüne geçilmesini sağlamak amacıyla tutanaklara eklenmiştir.

Satış Suretiyle Pay Temliki ibaresi ise bir çok kişinin kafasını karıştırmaktadır. Bir kişinin vefat etmesinin ardından üzerine kayıtlı mallar mirasçılar arasında paylaştırılmaktadır. Bu paylaştırma çoğu durumda tapularda birden fazla kişinin hak sahibi olması yoluyla sağlanmaktadır. Bu durumlarda birden çok kişi tarafından hak sahibi olunması malların değerinin düşmesine neden olabileceği için çoğunlukla kişiler kendi aralarında yaptıkları satışlar veya karşılıksız devirler ile malların değerlerini korumasını sağlamayı tercih edebilmektedir.

SON DAKİKA  Doğalgaz Abonelik Ücretini Kiracı Mı Öder?

Edinme Sebebi Satış Suretiyle Pay Temkili Ne Demek? Sorusunun yanıtı ise; bir mirasçının, mirastaki hakkını tapudaki kendi payının değeri kadar bir değer karşılığında devretmesi işlemidir.

1 comment
  1. Edinme Sebebi Satış Suretiyle Pay Temliki olan kişi ölürse edindiği mal ne olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir